Μπουντεσλίγκα: Διέλυσε με 1-5 τη Λεβερκούζεν η Μπάγερν Μονάχου - iefimerida.gr

Μπουντεσλίγκα: Διέλυσε με 1-5 τη Λεβερκούζεν η Μπάγερν Μονάχου

Φάση από το Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου
Φάση από το Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Άκουσε για ντέρμπι κορυφής και… αφηνίασε! Η Μπάγερν Μονάχου έδειξε σήμερα (17/10) στην «Μπάι Αρένα» ότι πολύ δύσκολα θα αμφισβητηθούν και φέτος τα πρωτεία της στην Bundesliga, συντρίβοντας με 5-1 την -μέχρι τώρα ισόβαθμή της- Λεβερκούζεν.

Το σκορ είναι από μόνο του εντυπωσιακό, αλλά δεν φτάνει καν για να περιγράψει την κυριαρχία των Βαυαρών στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν και τα πέντε γκολ τους!

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ μόλις στο 4΄ και από το 30΄ ως το 37΄ οι πρωταθλητές πέτυχαν τέσσερα τέρματα, απέναντι σε μία Μπάγερ που κατέρευσε. Στο β΄ ημίχρονο η Μπάγερν «κατέβασε στροφές» και οι γηπεδούχοι σημείωσαν το γκολ της τιμής με τον Σικ, χωρίς όμως να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις.