Μπόκα Τζούνιορς-Ρίβερ Πλέιτ: Ισόπαλο 2-2 το μεγάλο ντέρμπι της Αργεντινής [βίντεο]

Φάση από το Μπόκα Τζούνιορς-Ρίβερ Πλέιτ / Φωτογραφία: AP IMAGES

Το 2021 ξεκίνησε με ένα τρομερό ντέρμπι στην Αργεντινή. Μπόκα Τζούνιορς και Ρίβερ Πλέιτ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο Μπομπονέρα σε ένα εκπληκτικό ματς.

Το παιχνίδι τα είχε... όλα. Τέσσερα γκολ, 2 αποβολές, κανένας νικητής.

Η Μπόκα άνοιξε το σκορ στο 10' με τον Ραμπόν Άμπιλα. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η Ρίβερ κατάφερε μέσα σε τρία λεπτά να φέρει τα πάνω κάτω και να εκμεταλλευτεί την αποβολή του Καμπουσάνο στο 58'.

Στο 74' ο Γκιρότι έκανε το 1-1 και στο 77' ο Μπόρε έδωσε προβάδισμα στους «εκατομμυριούχους». Ο Σεμπαστιάν Βίγια όμως διαμόρφωσε το τελικό 2-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με 10 παίκτες και εκείνοι στο 80' λόγω της κόκκινης που αντίκρισε ο Ενζο Πέρες.