Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 80-72: Ήττα των «πράσινων» στην Καταλονία, πάλεψαν μόνο οι... ρεζέρβες - iefimerida.gr

Ήττα από την Μπαρτσελόνα στην Καταλονία για τον Παναθηναίκό στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Euroleague / Φωτογραφία: Intime

Την ήττα με 80-72 από την Μπαρτσελόνα γνώρισε στην Καταλονία ο Παναθηναϊκός, για την 6η αγωνιστική της Euroleague.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλά στο παιχνίδι, αλλά στη 2η και την 3η περίοδο έκαναν ένα πολύ κακό παιχνίδι, με αποτέλεσμα να χάσουν ουσιαστικά τις ελπίδες τους για κάτι καλό, παρόλο που στο τελυταίο 10λεπτο περιόρισαν σημαντικά τη διαφορά στο σκορ. Έτσι, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είδε το ρεκόρ της στη διοργάνωση να υποχωρεί στο 2-4 (νίκες-ήττες).

Στον αντίποδα, οι Καταλανοί ανέβηκαν στο 5-1, ενώ επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα στην Ευρώπη, μετά την ήττα τους στο ευρωπαϊκό clasico της προηγούμενης εβδομάδας από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα «βαρύ χαρτί» σε καλή ημέρα, έχασε τη «μάχη» των ριμπάουντ

Ηττημένος κατά κράτος στη «μάχη» των ριμπάουντ (29 έναντι 42), δίχως νεύρο στην άμυνα, άστοχος, υποπίπτοντας σε 14 λάθη και με τα βαριά χαρτιά του να κινούνται κάτω του μετρίου, ο Παναθηναϊκός δεν είχε τύχη στη Βαρκελώνη. Όταν έχασε την επαφή στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, στη συνέχεια ουσιαστικά παραδόθηκε στις... ορέξεις των «μπλαουγκράνα», με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 28 πόντους (75-47 στο 32').

Μοναδικό κέρδος για το «τριφύλλι» ήταν η ενέργεια που έβγαλαν οι… ρεζέρβες, Δημήτρης Μωραΐτης, Αλέξανδρος Σαμοντούροφ και Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι στην τέταρτη περίοδο, όταν και βοήθησαν την ομάδα τους να σημειώσει ένα επιμέρους σκορ 9-25, το οποίο μάζεψε τη διαφορά στους 8 πόντους με την τελευταία κόρνα στο ματς.

Οι Τζέριαν Γκραντ, Μάριους Γκριγκόνις και Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι ήταν οι… διψήφιοι του Παναθηναϊκού με 15, 11 και 12 πόντους, αντίστοιχα, σε μία αναμέτρηση που έλειψαν οι τραυματίες Κώστας Σλούκας και Λούκα Βιλντόζα. Από τους Καταλανούς, που παρατάχθηκαν επίσης με απουσίες (Νίκο Λαπροβίτολα, Ρόκας Γιοκουμπάιτις), ξεχώρισε ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 17 πόντους.

Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 80-72

Μπαρτσελόνα (Ρότζερ Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Παουλί 12 (1), Βέσελι 9, Μπριθουέλα 8, Κάλινιτς 10 (2), Σατοράνσκι 10 (1), Μπίλι Ερνανγκόμεθ 5, Αμπρίνιες 2, Πάρκερ 17, Νάντζι 3, Πάρα 2

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1), Γκάι 6 (1), Μωραΐτης 5 (1), Μπαλτσερόφσκι 12, Σαμοντούροφ 3 (1), Γκραντ 15 (2), Λεσόρ 9, Γκριγκόνις 11 (2), Χουάντσο Ερναντγκόμεθ, Μήτογλου 6

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-33, 71-47, 80-72