Σοκ για την Μπαρτσελόνα: Εχασε στην πρεμιέρα στο Μπιλμπάο με εκπληκτικό γκολ του 38χρονου Αντούριθ [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Αριτθ Αντούριθ
Ο Αριτθ Αντούριθ /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ATLB

Με ήρωα τον 38χρονο Αντούριθ, που πέτυχε ένα σπάνιας ομορφιάς γκλ οι Βάσκοι λύγισαν 1-0 την Μπαρτσελόνα με 1-0 στην πρεμιέρα της φετινής Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Έπειτα 89 λεπτά όπου η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε δικαιούταν να τα βάζει με την ατυχία της, όλα έδειχναν ισοπαλία στο «Σαν Μαμές».  Διότι δεν έφτανε που έπρεπε να αγωνιστούν χωρίς τον τραυματία Μέσι, οι Καταλανοί έχασαν στη διάρκεια του ματς (επίσης με τραυματισμό) και τον Σουάρες. Ηταν λίγα δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθεί το 90λεπτο και λίγα δευτερόλεπτα αφότου είχε μπει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο ο Αντούριθ. Δεν χρειάστηκε εξάλλου περισσότερα για να φτιάξει μια ποδοσφαιρική «ζωγραφιά» που σήκωσε στο πόδι το «Σαν Μαμές» κι έδωσε την ανέλπιστη -όσο και μεγάλη- νίκη στην Μπιλμπάο.