Σε κρίση οι Μπακς: Πέμπτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Αντετοκούνμπο, έχασαν ξανά από τους Ράπτορς

Το Τορόντο μπλόκαρε τον Αντετοκούνμπο και οι Μπακς γνώρισαν άλλη μία ήττα / Φωτογραφία: AP

Την πιο δύσκολη περίοδο των τελευταίων τριών ετών περνούν οι Μιλγουόκι Μπακς.

Για ένα ακόμη παιχνίδι έπαιξαν πολύ άσχημα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να ηττηθούν για δεύτερο σερί ματς από τους Τορόντο Ράπτορς (110-96), αλλά και πέμπτο συνεχόμενο ματς στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι πέντε σερί ήττες φέρνουν το Μιλγουόκι στο 16-13, με τα πράγματα να δείχνουν πως δεν πάνε καθόλου καλά. Το Τορόντο κυριάρχησε κατά κράτος, κρατώντας διψήφια διαφορά πόντων σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, αναγκάζοντας τον Αντετοκούνμπο σε λάθη και τους υπόλοιπους παίκτες των Μπακς σε βεβιασμένα σουτ που δεν είχαν τύχη.

Για λίγο έδειξαν σημάδια ζωής καθώς η είσοδος του Θανάση Αντετοκούνμπο τους έδωσε ενέργεια και μείωσαν στους 9 πόντους, αλλά ένα τρίποντο του Πάουελ για τους Ράπτορς, έβαλε ταφόπλακα σε όποια ελπίδα είχαν να ανατρέψουν το ματς. Βρέθηκαν να χάνουν με 23 πόντους διαφορά στην τρίτη περίοδο και σημείωσαν την τέταρτη εντός έδρας ήττα.

Ο Αντετοκούνμπο είχε 23 πόντους με 8/20 σουτ (7/13 βολές) με 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ έκανε 5 λάθη και αποβλήθηκε με 6 φάουλ. Ο Θανάσης είχε 5 πόντους (2/6 σουτ, ½ βολές) και 3 ριμπάουντ σε σχεδόν 8 λεπτά συμμετοχής. Για τους νικητές ο Ν. Πάουελ με 29 πόντους και ο Π. Σιάκαμ με 27 οδήγησαν την ομάδα τους σε μία εύκολη νίκη.