Γκέλα για την Μπάγερν Μονάχου πριν το ματς με τον Ολυμπιακό, στο 2-2 με την Αουγκσμπουργκ - iefimerida.gr

Φάση από τον αγώνα Αουγκσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου
Φάση από τον αγώνα Αουγκσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Κακή ημέρα σήμερα για την Μπάγερν Μονάχου, λίγες ημέρες πριν αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη για τους ομίλους του Champions League.

Η Μπάγερν φιλοξενήθηκε στην WWK Arena του Άουγκσμπουργκ από την τοπική ομάδα για την 8η αγωνιστική της Bundesliga. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τη συμπλήρωση ενός λεπτού μετά από την έναρξη του ματς χάρη σε γκολ του Ρίχτερ, ενώ η Μπάγερν έχασε νωρίς και τον βασικό της στόπερ. Ο Νίκλας Σούλε τραυματίστηκε στο γόνατο, ενδεχομένως πολύ σοβαρά, και βγήκε εκτός αγώνα, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί  στο 12' από τον Αλάμπα.

Οι Βαυαροί ισοφάρισαν στο 14ο λεπτό με κεφαλιά του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι (σκόραρε για ενδέκατο σερί επίσημο ματς) μετά από σέντρα από αριστερά του Σερζ Γκνάμπρι. Αυτός ήταν που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μονάχου λίγο μετά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (49') μετά από ασίστ του Κοουτίνιο.

Κι ενώ όλα έδειχναν απόδραση για την Μπάγερν τρεις ημέρες πριν από το ματς με τους ερυθρόλευκους, δέχθηκε σοκ από έναν πρώην ερυθρόλευκο. Ο Άλφρεντ Φινμπόγκασον στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου νίκησε τον Νόιερ μετά από πάσα του Χον Κόρδοβα και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Ετσι δεν έρχεται με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο Καραϊσκάκη (Τρίτη, 22:00) η Μπάγερν Μονάχου και με τον σοβαρό τραυματισμό του Σούλε.

Νέα γκέλα για Τότεναμ

Η Τότεναμ χρειάστηκε γκολ στο 86′ για να αποφύγει την εντός έδρας ήττα από την ουραγό, Γουότφορντ (1-1), ενώ η Λέστερ νίκησε 2-1 με ανατροπή την Μπέρνλι και είναι μόνη 2η. Δεν σηκώνει με τίποτα κεφάλι η ομάδα που βρίσκεται στον ίδιο όμιλο με τον Ολυμπιακό στο Champions League, καθώς το μόνο που κατάφερε ήταν να γλιτώσει από εντός έδρας ήττα με το γκολ του Ντέλε Αλι στο φινάλε. Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο βρέθηκε κοντά στην 5η ήττα της στα 6 τελευταία ματς, όμως ύστερα από εξέταση του VAR, το κοντρόλ του Αγγλου μέσου κρίθηκε ότι έγινε με τον ώμο και έτσι η Τότεναμ ισοφάρισε το εκπληκτικό ομαδικό γκολ του Ντουκουρέ χάρη στο οποίο η Γουότφορντ είχε προηγηθεί από το πρώτο μέρος. Δοκάρι με τον Σον είχαν οι γηπεδούχοι, πέναλτι για ανατροπή του Ντεουλοφέου από τον Βερτόνγκεν ζήτησαν οι φιλοξενούμενοι.