Μουντιάλ 2022: Λυτρωτής Γκάκπο για την Ολλανδία, επιβλήθηκε 2-0 της Σενεγάλης

Ο Κόντι Γκάκπο λύτρωσε την Ολλανδία στο παιχνίδι με τη Σενεγάλη για το Μουντιάλ 2022 / Φωτογραφία: AP Photo-Petr David Josek

Η Ολλανδία βρήκε στο 84' με τον Κόντι Γκάκπο το γκολ που άνοιξε τον δρόμο της νίκης (0-2) στο εναρκτήριο της παιχνίδι με αντίπαλο τη Σενεγάλη για το Μουντιάλ 2022.

Οι «οράνιε» δυσκολεύτηκαν κόντρα στην αφρικανική ομάδα, με την οποία βασικός αγωνίστηκε ο Παπού Αμπού Σισέ του Ολυμπιακού, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν τους 3 βαθμούς και να ξεκινήσουν με τον τρόπο που ήθελαν την προσπάθειά τους στο Μουντιάλ του Κατάρ.

Ο επιθετικός της Αϊντχόφεν, ο οποίος πραγματοποιεί μια εκπληκτική σεζόν και με την ομάδα του, αξιοποίησε μια ωραία σέντρα του Φρένκι ντε Γιονγκ στο 84', νίκησε στον αέρα τον τερματοφύλακα των Σενεγαλέζων, Εντουάρντ Μεντί, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ. Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάβι Κλάασεν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, κι ενώ οι αντίπαλοι έψαχναν το τέρμα της ισοφάρισης.

Έτσι, στον 1ο Όμιλο Ολλανδία και Ισημερινός έχουν από 3 βαθμούς και οι οικοδεσπότες του Κατάρ με τη Σενεγάλη βρίσκονται στο 0 μετά το τέλος της προσπάθειάς τους στην 1η αγωνιστική.

Μουντιάλ 2022: Οι Σενεγαλέζοι έχασαν περισσότερες «καθαρές» ευκαιρίες, αλλά η Ολλανδία είχε Γκάκπο

Στο Al Thumama Stadium της Ντόχα, οι «πληγωμένοι» Σενεγαλέζοι που έπαιξαν δίχως τον ηγέτη τους, Σαντιό Μανέ, ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχασαν περισσότερες «καθαρές» ευκαιρίες, όμως στο φινάλε οι Ολλανδοί πήραν το τρίποντο χάρις στην κεφαλιά του 23χρονου επιθετικού της Αϊντχόφεν.

Ο Γκάκπο, που στην Eredeivisie είναι πρώτος σκόρερ (με 9 γκολ) και πρώτος σε ασίστ (με 12) σε 14 αναμετρήσεις, αποδείχθηκε καθοριστικός και για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του, καθώς βρήκε τη λύση κόντρα στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία της αφρικανικής ομάδας.

«Μελανό» σημείο στον αγώνα ήταν ο τραυματισμός του Σεϊκού Κουγιατέ της Σενεγάλης, ο οποίος στο 70’ πήδηξε για μία κεφαλιά, όμως τραυματίστηκε σοβαρά στο μηρό και αποχώρησε με φορείο.

Η Σενεγάλη άρχισε γρήγορα να ελέγχει το ματς και στο 9' ο Σαρ υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή, γυρίζοντας και σουτάροντας άμεσα πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 17' η κεφαλιά του Μπλοντ πέρασε δίπλα από τα δοκάρια, ενώ στο 22' ο Ντε Γιόνγκ έχασε τεράστια ευκαιρία για τους «οράνιε».

Αν και δεν κατέγραψε τελική προσπάθεια, ο μέσος της Μπαρτσελόνα πήρε την ασίστ από τον Μπερχβάιν, όμως καθυστέρησε χαρακτηριστικά στις δύο προσποιήσεις που έκανε και ο Κουλιμπαλί απομάκρυνε σωτήρια για τους Σενεγαλέζους. Στο 40', ένα πολύ καλό σουτ του Μπερχάους πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια, στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Ολλανδία έδειξε μπλοκαρισμένη από την εξαιρετική αμυντική τακτική της Σενεγάλης. Οι Αφρικανοί ήταν εκείνοι που έχασαν τις πιο σημαντικές στιγμές. Στο 65' έκλεψαν την μπάλα και έφτασαν την περιοχή των «οράνιε», με τον Μπουλαγιέ Ντιά να σουτάρει δυνατά από διαγώνια θέση, όμως ο Νόπερτ έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά και έδιωξε σε κόρνερ. Πολύ καλή αντίδραση έδειξε ο γκολκίπερ της Ολλανδίας και στο 73', στο σουτ του Ιντρίσα Γκέιγ μέσα από την περιοχή, αποκρούοντας ξανά σε κόρνερ.

Τη λύση για την Ολλανδία έδωσε εντέλει ο Γκάκπο στο 84', καθώς με κίνηση στην πλάτη της άμυνας της Σενεγάλης και προλαβαίνοντας τον Μεντί στην έξοδό του, έκανε με κεφαλιά το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Νόπερτ είπε «όχι» και στο σουτ του Ιντρίσα Γκέιγ, αποκρούοντας ξανά σε κόρνερ, ενώ στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κλάασεν εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Μεντί στο πλασέ του Ντεπάι και διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Σενεγάλη - Ολλανδία 0-2

Σενεγάλη (Αλιού Σισέ): Εντουάρ Μεντί, Κουλιμπαλί, Πάπε Αμπού Σισέ, Ιντρίσα Γκέιγ, Ναμπαλί Μεντί, Κουγιατέ (73' λ.τρ. Πάπε Γκέιγ), Ντιά (69’ Ντιένγκ), Ντιατά (73' Τζάκσον), Σαρ, Σαμπαλί, Ντιαλό (62' Γιάκομπς).

Ολλανδία (Λουίς φαν Χάαλ): Νόπερτ, Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Άκε, Μπλιντ, Μπερχάους (79' Κουπμάινερς), Φρένκι Ντε Γιόνγκ, Γκάκπο (90+4' Ντε Ρουν), Μπέρχβαϊν (79' Κλάασεν), Γιάνσεν (62' Ντεπάι).