Μουντιάλ 2022: Πρώτη και καλύτερη η Αγγλία στον 2ο Όμιλο -Πρόκριση στους «16» και για τις ΗΠΑ - iefimerida.gr

Η Αγγλία προκρίθηκε ως πρώτη στον 2ο Όμιλο του Μουντιάλ 2022, μετά τη νίκη της επί της Ουαλίας / Φωτογραφία: AP Photo-Pavel Golovkin

Η Αγγλία τερμάτισε στην κορυφή του 2ου Ομίλου στο Μουντιάλ 2022, ενώ μαζί της στους «16» της διοργάνωσης προκρίθηκαν και οι ΗΠΑ.

Οι Άγγλοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα να επικρατήσουν των Ουαλών στη βρετανική κόντρα στο Μουντιάλ 2022, που μόνο ντέρμπι δεν αποδείχθηκε. Με τέρματα των Ράσφορντ (50' και 62') και Φόντεν (52'), τα «τρία λιοντάρια» επιβλήθηκαν εύκολα με 3-0 και εξασφάλισαν την πρωτιά στο γκρουπ. Έτσι, κατάφεραν να κλείσουν και το θεωρητικά «καλό εισιτήριο» για τα νοκ άουτ, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Σενεγάλη. Η αναμέτρηση θα γίνει την Κυριακή (4/12, 21:00).

Αντίθετα, σε θρίλερ εξελίχθηκε η δεύτερη θέση του γκρουπ, την οποία εξασφάλισαν τελικά οι Αμερικανοί, στους οποίους αρκούσε το γκολ του Πούλισικ στο 38' για να επικρατήσουν με 1-0. Στη φάση των «16» θα βρουν απέναντί τους την Ολλανδία, η οποία δεδομένα έχει τον τίτλο του φαβορί. Το ματς θα κάνει σέντρα το Σάββατο (3/12, 17:00).

Μουντιάλ 2022: Ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο η Αγγλία και μετέτρεψε σε... πάρτι την κόντρα με την Ουαλία

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Άγγλων ήταν ο Μάρκους Ράσφορντ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, ενώ είχε συμμετοχή και στο τρίτο της ομάδας του (δεύτερο χρονικά). Γενικά, πάντως, η ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ δεν είχε καμία σχέση με εκείνη που έπαιξε εναντίον των ΗΠΑ, ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος στο οποίο κυριάρχησε ολοκληρωτικά. Αντίθετα, θύμισε πολύ το παιχνίδι της πρεμιέρας κόντρα στο Ιράν.

Η κριτική που δέχτηκε η Αγγλία, αλλά και ο προπονητής της μετά το 0-0 κόντρα στους Αμερικανούς, ανάγκασε τον εκλέκτορα των «τριών λιονταριών» να προχωρήσει σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα, σε σχέση με την αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής.

Έτσι, παρέταξε μια ενδεκάδα με τέσσερα νέα πρόσωπα και συγκεκριμένα τους Γουόκερ, Χέντερσον, Φόντεν και Ράσφορντ να παίρνουν τις θέσεις των Τρίπιερ, Μέισον Μάουντ, Σάκα και Στέρλινγκ.

Αλλαγές έκανε και ο Ρομπ Πέιτζ στην ενδεκάδα της Ουαλίας, μετά την ήττα από το Ιράν. Τα νέα πρόσωπα ήταν τρία, με το ένα από αυτά, τον Γουόρντ να παίρνει θέση βασικού κάτω από τα δοκάρια μετά την αποβολή του Χένεσι στην αναμέτρηση με το Ιράν. Επίσης, οι Άλεν και Τζέιμς βρέθηκαν στους πρώτους «11» αντί των Γουίλσον και Ρόμπερτς που είχαν ξεκινήσει κόντρα στους Ασιάτες.

Η Αγγλία έβγαινε πιο οργανωμένα στην επίθεση στα πρώτα λεπτά κι έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο 10', με τον Γουόρντ να σταματά σωτήρια τον Ράσφορντ (πάσα από τον Κέιν) στο τετ-α-τετ που είχαν.

Χρειάστηκε να περάσουν περίπου 30 λεπτά για την καταγραφή της δεύτερης καλής φάσης στον αγώνα, ξανά με πρωταγωνιστές τους Άγγλους. Το σουτ του Φόντεν στο 37' μέσα από την περιοχή πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ την ίδια τύχη είχε και το βολ πλανέ του Ράσφορντ δύο λεπτά αργότερα.

Ένα σουτ του Άλεν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (άουτ), ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η Ουαλία στο πρώτο 45λεπτο, το οποίο τελείωσε 0-0.

Η Αγγλία ήταν ανώτερη, είχε τη μεγάλη ευκαιρία με τον Ράσφορντ στο ξεκίνημα, κράτησε περισσότερο τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, αλλά δεν βρήκε λύσεις απέναντι στο αμυντικό… τείχος των Ουαλών, που ήταν φανερό από τα πρώτα λεπτά ότι ο στόχος τους ήταν πώς θα «κλέψουν» το ματς μέσα από κάποια αντεπίθεση.

Η ποδοσφαιρική δικαιοσύνη αποδόθηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με την Αγγλία να «σφραγίζει» την ανωτερότητά της με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά και ταυτόχρονα να εξασφαλίζει επί της ουσίας την πρωτιά του γκρουπ και την πρόκριση στα νοκ άουτ.

Ράσφορντ και Φόντεν ήταν οι πρωταγωνιστές και σκόρερ στο 50' και 52'. Την πρώτη φορά ο Φόντεν κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή (δεν φαίνεται πάντως να υπήρξε παράβαση) και ο Ράσφορντ με απευθείας εκτέλεση έβαλε μπροστά την Αγγλία (1-0), για να έρθει ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τη δεύτερη να κλέψει τη μπάλα στην προσπάθεια των Ουαλών να οργανωθούν έξω από την περιοχή τους, να δώσει στον Κέιν και ο αρχηγός με ασίστ… μισό γκολ να δώσει την ευκαιρία στον μεσοεπιθετικό της Μάντσεστερ Σίτι να κάνει από κοντά το 2-0.

Ο Ράσφορντ ολοκλήρωσε την εξαιρετική του εμφάνιση με ένα ακόμη προσωπικό γκολ στο 68ο λεπτό, με σουτ μέσα από την περιοχή, κι απόλυτα δικαιολογημένα κατά τη στιγμή της αλλαγής του στο 76' γνώρισε την αποθέωση των Άγγλων φιλάθλων.

Ουαλία - Αγγλία 0-3

Ουαλία (Ρομπ Πέιτζ): Γουόρντ, Μέπαμ, Ρόντον, Ντέιβις (59' Μορέλ), Αμπάντου, Ν. Γουίλιαμς (36' Ρόμπερτς), Άλεν (81' Κόλγουϊλ), Ράμσεϊ (46' Τζόνσον), Τζέιμς (77' Γουίλσον), Μπέιλ, Μουρ

Αγγλία (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (57' Αλεξάντερ Αρνολντ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο (65' Τρίπιερ), Ράις (58' Φίλιπς), Χέντερσον, Μπέλιγχαμ, Φόντεν, Ράσφορντ (76' Γκρίλις), Κέιν (58' Γουίλσον)

Μουντιάλ 2022: Ένα γκολ έφτανε στις ΗΠΑ για να προκριθούν στους «16»

Οι ΗΠΑ ήταν αυτές που ήθελαν τη νίκη στο ματς με το Ιράν για να εξασφαλίσουν την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ 2022, ενώ οι Ασιάτες βολεύονταν και με την ισοπαλία. Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο οι Αμερικανοί άρχισαν να πιέζουν και έχασαν δυο σημαντικές ευκαιρίες, στο 28' με τον Γουεά να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στην αγκαλιά του Μπεϊρανβάντ, ενώ στο 33' και σε γύρισμα του Σάρτζεντ ο 22χρονος γιος του θρυλικού Λιβεριανού στράικερ αστόχησε.

Δεν συνέβη όμως το ίδιο με τον Πούλισικ στο 38', όταν ο ΜακΚένι βρήκε τον Ντεστ και εκείνος γύρισε στον άσο της Τσέλσι, που άνοιξε το σκορ με προβολή, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μοχαμαντί έδωσε τη θέση του στον Καρίμι, λόγω τραυματισμού.

Οι Ιρανοί προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, αφού τους αρκούσε η ισοπαλία και στο 52' έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Γκόντος, η κεφαλιά του οποίου έστειλε την μπάλα άουτ.

Η ομάδα του Κάρλος Κεϊρός είχε βάλει την μπάλα κάτω και προσπαθούσε να παίξει ποδόσφαιρο, με τον Γκόντος, που είχε μπει αλλαγή στη θέση του Αζμούν, να χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία στο 65', όταν στο γύρισμα του Αμπντουλαχί έπιασε απευθείας ένα φαλτσαριστό σουτ και έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τέρνερ.

Το Ιράν είχε άλλες δύο φάσεις για το γκολ που θα του χάριζε την πρόκριση: Στο 90+3', όταν σε εκτέλεση φάουλ από αριστερά ο Πουραλιγκαντζί βρέθηκε λίγο πάνω από το έδαφος για να πιάσει την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από τη δεξιά δοκό και στο 90+8', όταν ο Ζίμερμαν έδιωξε την μπάλα ένα μέτρο πριν τη γραμμή του Τέρνερ που είχε συγκρουστεί με τον Ανσαριφάρντ.

Ιράν - ΗΠΑ 0-1

Ιράν (Κάρλος Κεϊρός): Μπεϊρανβάντ, Ρεζαϊάν, Μοχαμαντί (45+2' Καριμί), Χοσεϊνί, Πουραλιγκανζί, Εζατολαχί, Νουρουλαχί (71' Τοραμπί), Χατζισαφί (71' Μπορανί), Ταρεμί, Γκολιζαντέχ (77' Ανσαριφάρντ), Αζμούν (46' Γκόντος)

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπελχάτερ): Τέρνερ, Ντεστ (82' Ζίμερμαν), Ρόμπινσον, Ριμ, Βίκερς, ΜακΚένι (65' Ακόστα), Άνταμς, Μούσα, Γουεά (82' Μουρ), Πούλισικ (46' Άρονσον), Σάρτζεντ (77' Ράιτ)