Μουντιάλ 2022: Αγχωτική νίκη της Πορτογαλίας κόντρα στην Γκάνα (3-2) με θρυλικό ρεκόρ Ρονάλντο [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στη Γκάνα, στο Μουντιάλ 2022 / Φωτογραφία: AP

Η Πορτογαλία πέτυχε δύσκολη νίκη κόντρα στη Γκάνα (3-2), για τον 8ο όμιλο του Μουντιάλ 2022.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο κατάφερε να σημειώσει ακόμα ένα ρεκόρ, αφού χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος, έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία που σκοράρει σε πέντε διαφορετικές διοργανώσεις Μουντιάλ.

Ο «CR7» άνοιξε το σκορ για τους Πορτογάλους στο 65', πριν ο Αγιού τους «σοκάρει» ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1. Ο Ζοάο Φέλιξ έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος, ενώ ο Λεάο με το παρθενικό του τέρμα σε επίπεδο εθνικής ομάδας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Οι Γκανέζοι, όμως, δεν παράτησαν το ματς και κατάφεραν να ξαναμπούν σε αυτό χάρη στο γκολ του Μπουκαρί στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης. Παρά τα 9 λεπτά των καθυστερήσεων, ωστόσο, δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, όσο κι αν προσπάθησαν.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο αγώνας στο «Στάδιο 974» ξεκίνησε με τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος από ασίστ του Ζοάο Φέλιξ στο 10΄ δεν έκανε σωστά το κοντρόλ με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Ζιγκί και στην κόντρα που είχαν η μπάλα έφυγε άουτ.

Τρία λεπτά μετά και πάλι ο πρώην, πια, άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέτυχε να σκοράρει με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση στο δεύτερο δοκάρι, μετά από το κόρνερ του Μπερνάρντο Σίλβα.

Σ΄ αυτές τις δύο σημαντικές ευκαιρίες έμεινε η Πορτογαλία στο πρώτο 45λεπτο, καθώς μετά το 15΄ η Γκάνα ισορρόπησε το ματς και μπορεί να ήταν εντελώς ακίνδυνη επιθετικά, αλλά τουλάχιστον, δεν επέτρεψε στους Ίβηρες να απειλήσουν άλλη φορά την εστία του Ζίγκι.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο β΄ μέρος. Η Πορτογαλία ήθελε, αλλά δεν μπορούσε και η Γκάνα προσπαθούσε να βρει την κατάλληλη αντεπίθεση για ν΄ απειλήσει. Η ομάδα του Άντο απείλησε πρώτη στο 55΄ με το συρτό αριστερό σουτ του Κούντους έξω από την περιοχή, που έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Από κει και πέρα ο ρυθμός του ματς ήταν πραγματικά καταιγιστικός με 5 γκολ μέσα σε διάστημα 23 λεπτών! Η αρχή έγινε στο 65΄ με το πέναλτι του Ρονάλντο.

Στο 73΄ ο Αντρέ Αγιού ισοφάρισε.

Στο τρίλεπτο 78΄-80΄ η Πορτογαλία βρήκε άλλα δύο τέρματα με τα ιδανικά τελειώματα από τους Ζοάο Φέλιξ και Λεάο, από ισάριθμες ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες.

Στο 89΄ ο Μπουκαρί «έβαλε φωτιά» στο ματς με το γκολ που πέτυχε, με το οποίο έγινε το 3-2.

Στην εκπνοή του ματς, ο Ινιάκι Γουίλιαμς λίγο έλειψε να «παγώσει» τους Πορτογάλους, αφού κρύφτηκε πίσω από τον γκολκίπερ των Πορτογάλων και προσπάθησε να τον αιφνιδιάσει.