Μουντιάλ 2022: Δεύτερη σερί ισοπαλία 0-0 στο Μεξικό-Πολωνία, ήρωας ο Οτσόα που έπιασε πέναλτι του Λεβαντόφσκι - iefimerida.gr

O Γκιγιέρμο Οτσόα αποκρούει το πέναλτι του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο Μεξικό - Πολωνία για το Μουντιάλ 2022 / Φωτογραφία: AP Photo-Themba Hadebe

Ακόμη μια ισοπαλία και δεύτερη διαδοχική με 0-0 προέκυψε στο Μουντιάλ 2022 στο ματς Μεξικό - Πολωνία για τον 3ο Όμιλο της διοργάνωσης.

Το αποτέλεσμα της αναμέτρησης, ωστόσο, θα μπορούσε να είναι πολύ διαφορετικό, εάν ο «ήρωας» των Μουντιάλ, Γκιγιέρμο Οτσόα (ο Μεξικανός τερματοφύλακας) δεν απέκρουσε το πέναλτι του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 58ο λεπτό.

Έτσι, με αυτό το 0-0 που ήρθε έπειτα από το ίδιο αποτέλεσμα στο Δανία - Τυνησία για τον 4ο Όμιλο, πρώτη στο 3ο γκρουπ φιγουράρει η Σαουδική Αραβία, η οποία σημείωσε την πιο μεγάλη έκπληξη στο Κατάρ, καθώς επικράτησε 2-1 της Αργεντινής με ανατροπή.

Οτσόα: Η μορφή των Μουντιάλ, που οι ποδοσφαιρόφιλοι τον απολαμβάνουν κάθε 4 χρόνια

Η αναμέτρηση στο στάδιο «974» της Ντόχα «σημαδεύτηκε» από τη φάση του 58ου λεπτού, που είχε πρωταγωνιστές τα δύο μεγάλα αστέρια και αρχηγούς των ομάδων, τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και τον Γκιγέρμο Οτσόα.

Ο σέντερ φορ της Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι δύο λεπτά νωρίτερα, το εκτέλεσε ο ίδιος, αλλά ο 35χρονος πορτιέρε απέδειξε την κλάση του, καθώς δεν επέτρεψε στον ηγέτη των αντιπάλων να σκοράρει, κάτι που δεν έκανε ούτε στο Μουντιάλ της Ρωσίας το 2018.

Ο Οτσόα είναι ο «ήρωας» των Μουντιάλ τις τελευταίες πέντε διοργανώσεις (2006, 2010, 2014, 2018 και 2022), από τις οποίες δεν έχει λείψει σε καμία. Μάλιστα, στις τρεις τελευταίες είναι ο βασικός γκολκίπερ της χώρας του, έχοντας και αρκετά καλές παρουσίες.

Μουντιάλ 2022: Ένα χαμένο πέναλτι έφερε τη «λευκή ισοπαλία» στο Μεξικό - Πολωνία

Στο… απόλυτο μηδέν έμειναν οι δύο ομάδες στο πρώτο 45λεπτο, το οποίο πολύ γρήγορα θα ξεχαστεί. Η διαμορφωθείσα κατάσταση, μετά τη νίκη της Σαουδικής Αραβίας επί της Αργεντινής, «φρέναρε» κάπως τους παίκτες που έδωσαν μεγαλύτερη βαρύτητα στο πώς θα διαφυλάξουν το μηδέν στην άμυνα και όχι στο να παίξουν επιθετικά, με αποτέλεσμα να μην σημειωθεί ούτε μία κλασική ευκαιρία για γκολ μπροστά από τις δύο εστίες.

Το Μεξικό είχε την κατοχή της μπάλας και έψαξε περισσότερο το γκολ από τους Πολωνούς, που από την πλευρά τους δεν απείλησαν ούτε μία φορά την εστία του Οτσόα. Από τη στιγμή που οι μέσοι της Πολωνίας δεν δημιουργούσαν, ο Λεβαντόφσκι δεν τροφοδοτήθηκε και στο πρώτο ημίχρονο έμεινε… άφαντος.

Η ομάδα του Τάτα Μαρτίνο απείλησε στο 27', όταν μετά από προσπάθεια του Μορένο και σέντρα στην περιοχή, ο Βέγκα έπιασε τη δύσκολη κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σέζνι.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Λοσάνο προσπάθησε να συνδυαστεί με τον Βέγκα, η μπάλα κατέληξε στον Σάντσες, ο οποίος έπιασε το δυνατό σουτ και ανάγκασε τον τερματοφύλακα των Πολωνών να μπλοκάρει δύσκολα στη κλειστή του γωνία.

Με μία τεράστια ευκαιρία για την Πολωνία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Μίχνιεβιτς κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα του Λεβαντόφσκι από τον Μορένο, το οποίο υπέδειξε ο διαιτητής Μπιθ, αφού κλήθηκε από το VAR να εξετάσει την φάση. Ο στράικερ της Μπαρτσελόνα ανέλαβε να εκτελέσει, αλλά ο Οτσόα έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και έκανε μεγάλη απόκρουση στο 58'.

Ακολούθησε η μεγάλη φάση για τους «τρι» στο 64', με την κεφαλιά του Βέγκα μετά το σουτ του Μορένο, να αναγκάζει τον Στσέζνι σε σπουδαία επέμβαση. Ήταν και η τελευταία σημαντική στιγμή στο ματς, καθώς παρά την προσπάθεια που κατέβαλλαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων δεν βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Μεξικό - Πολωνία 0-0

Μεξικό (Τάτα Μαρτίνο): Οτσόα, Μόντες, Μορένο, Σάντσες, Γκαγιάρδο, Άλβαρες, Ερέρα (71' Ροντρίγκες), Τσάβες, Βέγκα (84' Αντούνα Χιμένες), Μαρτίν (71' Ραούλ Χιμένες), Λοσάνο.

Πολωνία (Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς): Στσέζνι, Κας, Κίβιορ, Γκλικ, Μπερεζίνσκι, Ζαλέβσκι, Κριχόβιακ, Καμίνσκι, Σεμπαστιάν Σιμάνσκι (72' Φρανκόφσκι), Λεβαντόφσκι, Ζιελίνσκι (87' Μίλικ).