Νέα «βόμβα» στο Μουντιάλ 2022: Το Μαρόκο λύγισε το Βέλγιο (2-0) και ονειρεύεται πρόκριση στους «16» [βίντεο]

Βέλγιο-Μαρόκο, Μουντιάλ 2022 / Φωτογραφία: AP

Νέα έκπληξη στο Μουντιάλ 2022, με το Μαρόκο να επικρατεί του Βελγίου με σκορ 2-0, για τη δεύτερη αγωνιστική του 6ου ομίλου.

Μετά τη νίκη της Σαουδικής Αραβίας επί της Αργεντινής και την επικράτηση της Ιαπωνίας κόντρα στη Γερμανία, ακόμα μια «βόμβα» έσκασε στο Κατάρ.

Οι Μαροκινοί κατάφεραν να κερδίσουν την ομάδα που κατέκτησε την 3η θέση στο Μουντιάλ του 2018, με τον Σαμπίρι να ανοίγει το σκορ στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης και τον Αμπουκλάλ να «καθαρίζει» το ματς στις καθυστερήσεις.

Πλέον, ονειρεύονται την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του κόσμου, αφού βρίσκονται στην κορυφή του ομίλου με 4 βαθμούς.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς ήταν για τους Βέλγους στο 8ο λεπτό. Μετά από ωραία συνεργασία των αδερφών Αζάρ, ο Θόργκαν βρήκε τον Μπατσουαγί, ο οποίος βγήκε σε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Η μεγάλη φάση έγινε στις καθυστερήσεις, όταν ο Ζίγιεχ με εκτέλεση φάουλ από τα πλάγια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. O VAR κάλεσε τον διαιτητή να δει και να κρίνει εάν οι παίκτες του Μαρόκο που ήταν οφσάιντ και συγκεκριμένα ο Σαΐς επηρέαζαν τη φάση. Η απόφαση του ήταν ακύρωση του γκολ, υποδεικνύοντας οφσάιντ.

Στην επανάληψη το Μαρόκο μπήκε αποφασισμένο να ελέγξει το ματς και το κατάφερε. Με ασφυκτικό πρέσινγκ στο χώρο της μεσαίας γραμμής κατάφερε να έχει την επιθετική πρωτοβουλία και να προσπαθεί να βρει διαδρόμους στην αντίπαλη περιοχή.

Η προσπάθεια τους απέδωσε το 73ο λεπτό όταν η χρυσή αλλαγή, ο Σαμπιρί, εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα δεν βρήκε πουθενά και κατέληξε στα δίχτυα, με τον Κουρτουά να έχει ευθύνη για την κατάληξη.

Παρόμοια φάση με αυτή του πρώτου ημιχρόνου όμως αυτή τη φορά ο Σαΐς καλυπτόταν. Η επιτυχία των Μαροκινών ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Αμπουχάλ να «κεραυνοβολεί» από κοντά τον Κουρτουά και να γράφει το τελικό 2-0.