Μουντιάλ 2022: Το Ιράν «σκότωσε» την Ουαλία, 2-0 με γκολ στις καθυστερήσεις! [βίντεο] - iefimerida.gr

Σπουδαία νίκη πανηγύρισαν οι Ιρανοί διεθνείς επί της Ουαλίας
Σπουδαία νίκη πανηγύρισαν οι Ιρανοί διεθνείς επί της Ουαλίας / Φωτογραφία: ΑΡ

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, το Ιράν κέρδισε την Ουαλία με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο του Μουντιάλ 2022.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και από τις δύο ομάδες, ωστόσο στο δεύτερο ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός. Κύριος υπεύθυνος γι' αυτό το Ιράν, που καθήλωσε τους Ουαλούς σε παθητικό ρόλο και έχασε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ. Το οποίο τελικά ήρθε στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, και λίγο μετά και το δεύτερο!

Δείτε τα γκολ:

Νωρίτερα, το Ιράν είχε διπλό δοκάρι στο 51ο λεπτό:

Ακόμα και μετά από αυτό, οι Ιρανοί συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ, με τον τερματοφύλακα της Ουαλίας να πραγματοποιεί εκπληκτική απόκρουση:

Οι Ουαλοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς επιτυχία, και μάλιστα έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 87', λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Χένεσι με απευθείας κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό χτύπημα -πάνω στη φάση- στον Ταρέμι.

Τελικά, οι παίκτες του Ιράν μετουσίωσαν την υπεροχή τους στην πράξη, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων και το δεύτερο λίγο μετά.

Πλέον, η βαθμολογία του 2ου ομίλου διαμορφώνεται ως εξής: Αγγλία 3, Ιράν 3, ΗΠΑ 1, Ουαλία 1.

Απόψε (21:00) διεξάγεται το δεύτερο παιχνίδι του ομίλου, ανάμεσα σε Αγγλία και ΗΠΑ, από την έκβαση του οποίου θα εξαρτηθούν πολλά όσον αφορά το τι θα θέλουν οι ομάδες την τελευταία αγωνιστική για να προκριθούν στην επόμενη φάση.

Υπενθυμίζεται ότι την τελευταία αγωνιστική παίζουν Αγγλία-Ουαλία και Ιράν-ΗΠΑ.