Μουντιάλ 2022: Πρώτη ισοπαλία στη διοργάνωση, «κόλλησαν» στο 1-1 ΗΠΑ και Ουαλία - iefimerida.gr

Μουντιάλ 2022: Πρώτη ισοπαλία στη διοργάνωση, «κόλλησαν» στο 1-1 ΗΠΑ και Ουαλία

Φάση από τον αγώνα του Μουντιάλ 2022 μεταξύ ΗΠΑ και Ουαλίας
Φάση από τον αγώνα του Μουντιάλ 2022 μεταξύ ΗΠΑ και Ουαλίας / Φωτογραφία: AP Photo-Francisco Seco

Στον τέταρτο χρονικά αγώνα της διοργάνωσης καταγράφηκε η πρώτη ισοπαλία στο Μουντιάλ 2022, με ΗΠΑ και Ουαλία να τελειώνουν τη μεταξύ τους αναμέτρηση στο 1-1.

Ο αγώνας με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική και στον 2ο Όμιλο του Μουντιάλ στο Κατάρ, Αμερικανοί και Ουαλοί περιορίστηκαν στο «Χ», το οποίο δεν θεωρείται κακό αποτέλεσμα, δεδομένης της ευρείας νίκης (6-2) που πέτυχε νωρίτερα η Αγγλία επί του Ιράν.

Λίγο πιο ευχαριστημένοι πρέπει να θεωρούν εαυτούς οι παίκτες της Ουαλίας και διότι ισοφάρισαν τις ΗΠΑ στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης με πέναλτι του Γκάρεθ Μπέιλ, ενώ θα αντιμετωπίσουν το φαβορί του γκρουπ, τους Άγγλους, την τελευταία αγωνιστική, όπου δεν αποκλείεται να είναι αδιάφοροι όσον αφορά την πρόκρισή τους.

Το τέρμα των Αμερικανών, με το οποίο άνοιξαν το σκορ στο παιχνίδι, σημείωσε ο Τίμοθι Γουεά, γιος του Τζορτζ Γουεά, που διακρίθηκε με την Εθνική Λιβερίας, ενώ σήμερα είναι πρόεδρος της αφρικανικής χώρας.

Στο στάδιο «Αχμέντ μπιν Αλί» (Αλ-Ραγιάν) οι ΗΠΑ επέστρεψαν σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά την απουσία τους το 2018 στα γήπεδα της Ρωσίας, ενώ αυτή ήταν η πρώτη παρουσία της Ουαλίας στην καταληκτική φάση του τουρνουά, ύστερα από 64 χρόνια και συγκεκριμένα από το 1958.

Μουντιάλ: ΗΠΑ και Ουαλία είχαν από ένα καλό ημίχρονο και έφεραν... λογική ισοπαλία

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους Αμερικανούς, που με τη φρεσκάδα και την ενέργειά τους περιόρισαν σε παθητικό ρόλο τους Ουαλούς, τους υποχρέωσαν σε κατοχή μόλις 33% κι έφταναν εύκολα στην περιοχή τους.

Η ομάδα του Γκρεγκ Μπελχάτερ απείλησε άμεσα, εις διπλούν μάλιστα, με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών. Στο σημείο εκείνο ο Χένεσι επενέβη και αποσόβησε το αυτογκόλ από τον Ρόντον, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Σάρτζεντ «σταμάτησε» στο δοκάρι.

Στην επόμενη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε οι Αμερικανοί άνοιξαν το σκορ. Ήταν το 36ο λεπτό όταν μετά από ωραία εναλλαγή ο Πούλισικ έβγαλε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Τίμοθι Γουεά και ο 22χρονος γιος του θρυλικού Τζορζ Γουεά εκτέλεσε άψογα για το 1-0.

Την ίδια στιγμή ο Τίμοθι Γουεά σημείωνε γκολ σε τρίτο ηλικιακά Μουντιάλ, αφού είχε σκοράρει τόσο στο Παγκόσμιο Κ17 (τρία γκολ) όσο και σε αυτό σε επίπεδο Κ20 (δύο γκολ).

Η αλλαγή του Τζέιμς, που έδωσε τη θέση του στον Μουρ, συντέλεσε ώστε οι Ουαλοί να γίνουν πιο επιθετικοί στο δεύτερο ημίχρονο, να κρατούν περισσότερο την μπάλα και να αρχίσουν να πιέζουν, αφού ο 30χρονος παίκτης κρατούσε μπάλα και δημιουργούσε.

Προϊόντος του χρόνου και αφού δεν έκανε φάσεις, η ομάδα του Ρόμπερτ Πέιτζ προσπάθησε να μεταφέρει το παιχνίδι στον μοναδικό τομέα που μπορούσε να ανησυχήσει τους αντιπάλους της: να σηκώσει την μπάλα ψηλά.

Υπερτερώντας σε ύψη, οι Ουαλοί απείλησαν δις σε ένα λεπτό με ισάριθμες κεφαλιές. Στην πρώτη περίπτωση ο Τέρνερ πέταξε την μπάλα κόρνερ στην προσπάθεια του Ντέιβις και στην εκτέλεσή του ο Μουρ έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τελικώς, η ισοφάριση προήλθε και πάλι από στημένη μπάλα: στο 80ό η εμπειρία του Γκάρεθ Μπέιλ οδήγησε τον άπειρο Ζίμερμαν σε πολύ απρόσεκτο μαρκάρισμα εντός περιοχής, με τον αρχηγό των Ουαλών να νικά τον Τέρνερ από τα 11 βήματα και να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 82ο λεπτό.

ΗΠΑ - Ουαλία 1-1

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπελχάτερ): Τέρνερ, Ντεστ (74' Γέντλιν), Ζίμερμαν, Άνταμς, Ρόμπινσον, Μούσα (74' Ακόστα), ΜακΚένι (66' Άρονσον), Πούλισικ, Ριμ, Γουεά (88' Μόρις), Σάρτζεντ (74' Ράιτ).

Ουαλία (Ρόμπερτ Πέιτζ): Χένεσι, Ν. Γουίλιαμς (79' Τζόνσον), Ντέιβις, Μέφαμ, Ρόντον, Γουίλσον (90' Τόμας), Ράμσεϊ, Μπέιλ, Ρόμπερτς, Αμπάντου (90' Μορέλ), Τζέιμς (46' Μουρ).