Μουντιάλ 2022: Εντυπωσιακή εκκίνηση για τη Γαλλία, νίκησε 4-1 την Αυστραλία με ανατροπή - iefimerida.gr

Εντυπωσιακή εκκίνηση στο Μουντιάλ 2022 για τη Γαλλία
Εντυπωσιακή εκκίνηση στο Μουντιάλ 2022 για τη Γαλλία / Φωτογραφία: AP Photo-Thanassis Stavrakis

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Γαλλία στο Μουντιάλ 2022, καθώς νίκησε 4-1 την Αυστραλία στο ματς που έριξε την αυλαία της 1ης αγωνιστικής στον 4ο Όμιλο.

Οι Γάλλοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό, ωστόσο δεν «μάσησαν» ούτε από το τέρμα των Αυστραλών με τον Γκούντγουϊν ούτε από τον τραυματισμό του Λούκας Ερναντές, τον οποίο αντικατέστησε ο αδελφός του Τεό. Με σκόρερ τους Ραμπιό (27'), Ζιρού (32' και 71') και Μπαπέ (68') έκαναν την ανατροπή και πήραν με ευρεία επικράτηση τους 3 βαθμούς.

Έτσι, μετά και το 0-0 στην αναμέτρηση της Δανίας με την Τυνησία, οι «τρικολόρ» πήραν από πολύ νωρίς τα ηνία του γκρουπ και απέδειξαν γιατί είναι το φαβορί για την πρώτη θέση στον όμιλό τους.

Μουντιάλ 2022: Η Γαλλία δεν πτοήθηκε από τα «εμπόδια» στο ξεκίνημα και θριάμβευσε -Έγραψε ιστορία ο Ζιρού

Στο Al Janoub Stadium της πόλης Αλ Ουάκρα, η Γαλλία μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά στο πρώτο πεντάλεπτο προσεγγίζοντας τρεις φορές την αντίπαλη περιοχή, όμως οι Αυστραλοί ήταν εκείνοι που πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 9ο λεπτό.

Από ωραία εναλλαγή της μπάλας ο Λέκι «άδειασε» τον Λούκας Ερναντές (τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο κατά την πτώση του) και την κατάλληλη στιγμή «σέρβιρε» χαμηλά την μπάλα προς τον Γκούντγουιν, ο οποίος δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Γιορίς, κάνοντας το 1-0 για τα «καγκουρό».

Στο 22' ο Ντιούκ έκανε ένα εξαιρετικό σουτ που έφυγε… εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γιορίς, ενώ στο 27' η Γαλλία έφερε το ματς στα ίσα. Από φάση διαρκείας στα καρέ της Αυστραλίας, ο Τεό Ερναντές έβγαλε τη σέντρα στην καρδιά της άμυνας και ο Ραμπιό με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Το γκολ της ισοφάρισης έδωσε… φτερά στους Γάλλους, οι οποίοι πίεσαν ασφυκτικά το build-up των Αυστραλών στο 32', με τον Ραμπιό να κλέβει την μπάλα και να... σερβίρει έτοιμο γκολ προς τον Ζιρού, ο οποίος δεν λάθεψε, κάνοντας το 2-1 για τους «τρικολόρ» στο 50ό τέρμα του με τη φανέλα της Εθνικής Γαλλίας.

Οι Γάλλοι άρχισαν πλέον να κυριαρχούν και στο 45' έφτασαν κοντά στο 3-1, όταν από γύρισμα πάρε-βάλε του Γκριεζμάν, ο Μπαπέ… κατάφερε να στείλει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια από τα πέντε μέτρα.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου οι Αυστραλοί «άγγιξαν» την ισοφάριση, όμως η κεφαλιά του Ιρβάιν χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Γιορίς και έφυγε άουτ.

Από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Γαλλία συνέχισε να είναι καταιγιστική, χάνοντας τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Στο 50' από σέντρα του Τεό Ερναντές, ο Ζιρού επιχείρησε ένα καταπληκτικό γυριστό που πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 66' το σουτ του Γκριεζμάν που είχε πορεία προς το τέρμα, κόπηκε πάνω στη γραμμή από τον Σούταρ.

Η πίεση της Γαλλίας απέδωσε καρπούς στο 68' με τον Ντεμπελέ να «σερβίρει» εξαιρετικά προς τον Μπαπέ, ο οποίος έκανε με υποδειγματική κεφαλιά το 3-1. Τρία λεπτά αργότερα (71'), ο Μπαπέ ανέλαβε ρόλο… δημιουργού, βγάζοντας εξαιρετική ασίστ προς τον Ζιρού που σημείωσε το δεύτερο προσωπικό τέρμα του και φτάνοντας τα 51 γκολ με τη φανέλα των «τρικολόρ», έπιασε τον Τιερί Ανρί στην κορυφή των σκόρερ στην ιστορία της Εθνικής Γαλλίας.

Γαλλία - Αυστραλία 4-1

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Παβάρ (89' Κουντέ), Κονατέ, Ουπαμεκανό, Λούκας Ερναντές (13' λ. τρ. Τεό Ερναντές), Τσουαμενί (77' Φοφανά), Ραμπιό, Ντεμπελέ (77' Κομάν), Γκριεζμάν, Μπαπέ, Ζιρού (89' Τουράμ).

Αυστραλία (Γκρέιαμ Άρνολντ): Ράιαν, Άτκινσον (85' Ντέγκενεκ), Σούταρ, Ρόουλς, Μπέχιτς, Μόουι, Ιρβάιν (85' Μπάκους), ΜακΓκρι (73' Μέιμπιλ), Γκούντγουιν (74' Κουόλ), Λέκι, Ντιούκ (56' Κάμινγκς)