Μουντιάλ 2022: Ο Καναδάς είχε τις ευκαιρίες, το Βέλγιο βρήκε το γκολ (1-0) και... το τρίποντο [βίντεο] - iefimerida.gr

Βέλγιο-Καναδάς, Μουντιάλ 2022
Βέλγιο-Καναδάς, Μουντιάλ 2022 /Φωτογραφία: AP

Το Βέλγιο δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Καναδά που είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, για τον 6ο όμιλο του Μουντιάλ 2022.

Οι Καναδοί είδαν τον Ντέιβις μην καταφέρνει να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι στο 11ο λεπτό, μετά από επέμβαση του Κουρτουά, ενώ οι Βέλγοι κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο στην πρώτη τους υποχρέωση στο Μουντιάλ του Κατάρ χάρη στο γκολ του Μπατσουαγί λίγο πριν το ημίχρονο (44').

Οι Βορειοαμερικανοί μπορεί να δημιούργησαν 21 τελικές φάσεις, ωστόσο δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα και εκ των πραγμάτων τους κόστισε. Άλλωστε, οι «κόκκινοι διάβολοι» θεωρούνται ως ένα από τα φαβορί για να προχωρήσουν αρκετά -αν όχι να πάνε μέχρι τέλους- στη διοργάνωση, οπότε φάνταζε λογικό πως και εκείνοι θα είχαν τις φάσεις τους. Και μια από αυτές τη μετουσίωσαν σε τέρμα, που έμελλε να τους δώσει και τη νίκη.

Μουντιάλ 2022: Οι Καναδοί θα μπορούσαν να δημιουργήσουν άλλη μια έκπληξη, αλλά οι Βέλγοι έφτασαν στο ζητούμενο

Θα μπορούσε κανείς να πει ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη. Από την άλλη πλευρά, η αποτελεσματικότητα και η απόλυτη συγκέντρωση είναι αναπόσπαστα και ίσως τα πλέον καθοριστικά κομμάτια του παιχνιδιού.

Έτσι, από τη στιγμή που ο Καναδάς απέτυχε να αξιοποιήσει την υπεροχή του -καθολική σε ορισμένα διαστήματα- και παράλληλα αιφνιδιάστηκε σε μία φάση, τότε το Βέλγιο δίκαια πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο 44' ο Αλντερβάιρελντ «γέμισε» από την άμυνα, ο Μπατσουαγί έφυγε ταχύτατα στον χώρο και σούταρε δυνατά για το 1-0, συλλαμβάνοντας… κοιμώμενους τους αντίπαλους σέντερ μπακ.

Μέχρι τότε, όμως, η αμερικανική ομάδα ήταν κυρίαρχη. Νωρίς στο ματς κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Καράσκο από σουτ του Μπιουκάναν. Ο Αλφόνσο Ντέιβις ανέλαβε την εκτέλεση στο 11', αυτή όμως ήταν κακή και ο Κουρτουά απέκρουσε.

Ακόμα και μετά το γκολ των Βέλγων, λίγο έλειψε να έλθει η ισοφάριση με τον Μπιουκάναν να αστοχεί απελπιστικά από το ύψος της μικρής περιοχής. Ο παίκτης αυτός μαζί με τον Ντέιβις, τον Τζόναθαν Ντέιβιντ και τον Γιουστάκιο δημιούργησαν φοβερά προβλήματα στην άμυνα της ευρωπαϊκής ομάδας και ο Ρομπέρτο Μαρτίνεθ θα έπρεπε να αλλάξει πολλά πράγματα στην ανάπαυλα, αλλιώς το γκολ ήταν θέμα χρόνου για τους πρωταθλητές CONCACAF.

Έτσι, ο Ισπανός προπονητής πραγματοποίησε δύο αλλαγές στο ημίχρονο (Μενιέ, Ονάνα) για να αποκτήσει περισσότερη ενέργεια η ομάδα του, που «υπέφερε» από το συνεχές πρέσινγκ των αντιπάλων της.

Δεν μπορούσαν να συνεχίσουν σε τέτοιο ρυθμό οι Καναδοί και έτσι το Βέλγιο άρχισε να ανακτά τον έλεγχο του παιχνιδιού. Κάτι στο οποίο βοήθησε και η είσοδος του νεαρού Τροσάρ μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.

Μια κεφαλιά του Λάριν που εξουδετέρωσε ο Κουρτουά στο 79' ήταν η καλύτερη στιγμή των Καναδών, που έμειναν με τις… αναμνήσεις από την εξαιρετική τους εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και την άκρως ανταγωνιστική εικόνα τους και στην επανάληψη.

Ωστόσο, η εμπειρία του Βελγίου στη διαχείριση δύσκολων καταστάσεων αποδείχθηκε καταλυτική και έτσι οι «κόκκινοι διάβολοι» έκαναν ποδαρικό με νίκη στο Κατάρ.

Βέλγιο - Καναδάς 1-0

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Νεντόνκερ, Βίτσελ, Καράσκο (46' Μενιέ), Καστάνιε, Ντε Μπρόινε, Τίλεμανς (46' Ονάνα), Εντέν Αζάρ (62' Τροσάρ), Μπατσουαγί (78' Οπεντά)

Καναδάς (Τζον Χέρντμαν): Μπόργιαν, Τζόνστον, Μίλερ, Βιτόρια, Γιουστάκιο (81' Μίλαρ), Χόιλετ (58' Λάριν), Χάτσινσον (58' Κονέ), Λαριέα (74' Αντεκούγκμπε), Μπιουκάναν (81' Οσόριο), Ντέιβις, Ντέιβιντ