Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Κανένα έλεος από την Αγγλία, 10-0 το Σαν Μαρίνο -Στα μπαράζ η Ιταλία, τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής - iefimerida.gr

Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Αγγλίας
Πανηγυρίζουν οι παίκτες της Αγγλίας/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Αγγλία διέλυσε το Σαν Μαρίνο με το απίθανο 0-10 για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022, την ώρα που η Δανία υπέστη την πρώτη ήττα της στην Γλασκώβη από την Σκωτία με 2-0.

Τα παιχνίδια στον 6ο και τον 9ο όμιλο έγιναν, επειδή… έπρεπε να γίνουν. Με τις δύο πρώτες θέσεις καπαρωμένες πριν την σέντρα, το ενδιαφέρον στράφηκε σε άλλες λεπτομέρειες. Όπως στο πόσα γκολ θα βάλει η Αγγλία στο Σαν Μαρίνο. Οι Άγγλοι οπαδοί που ταξίδεψαν από πολύ νωρίς άρχιζαν να φωνάζουν το σύνθημα: «we want ten», καταλαβαίνοντας ότι τα λιοντάρια μπορούν να σκοράρουν 10 γκολ, όπερ και εγένετο.

Μόνο ο Χάρι Κέιν πέτυχε τέσσερα, κι όλα στο πρώτο ημίχρονο που έληξε με το απίθανο 0-6. Το Σαν Μαρίνο έμοιαζε με σάκο του μποξ και τελικά η ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ ηρέμησε μόνο στο 79ο λεπτό, όταν ο Σακά έκανε το 0-10 και μαζί το χατίρι των οπαδών.

Το γκολ του Κάρολ Σβιντέρσκι δεν έφτασε τελικά στην Πολωνία, που όμως παρά την εντός έδρας ήττα από την Ουγγαρία (1-2) περιμένει τον αντίπαλο της στα μπαράζ, ενώ στον 6ο όμιλο είχαμε την πρώτη απώλεια της Δανίας. Μετά από 9 σερί ήττες ηττήθηκαν για πρώτη φορά από την Σκωτία (2-0) που έδειξε ότι άξια πήρε την δεύτερη θέση και περιμένει να μάθει αντίπαλο στα νοκ-άουτ.

Μπλόκο και μπαράζ για Ιταλία, στο Κατάρ η Ελβετία

Λίγους μήνες μετά την κατάκτηση του Euro, η «σκουάντρα ατζούρα» δεν κατάφερε να νικήσει στην έδρα της Β. Ιρλανδίας (0-0), όπως ακριβώς είχε συμβεί και στα Προκριματικά του Μουντιάλ του 1958, και θα διεκδικήσει το εισιτήριο για τα Κατάρ στα μπαράζ. Κάπως έτσι, η Ελβετία με το 4-0 επί της Βουλγαρίας, κατέκτησε την πρώτη θέση του 3ου ομίλου και πήρε την απευθείας πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022!

Στο Μπέλφαστ, λοιπόν, η Ιταλία έψαχνε τη νίκη, ίσως και με ένα ευρύ σκορ για να πάρει την πρώτη θέση του ομίλου και να μην μπλέξει σε περιπέτειες… Έτσι όπως τα είχε κάνει η «σκουάντρα ατζούρα» στο περασμένο ματς, χάνοντας πέναλτι στο 90’ και μένοντας στο 1-1 με την Ελβετία, έπρεπε να αποδείξει πως είναι το αφεντικό του ομίλου. Αυτό, όμως, δεν συνέβη ποτέ και ξύπνησαν μνήμες από το 1958, όταν στην τελευταία αγωνιστική των Προκριματικών είχαν ηττηθεί με 2-1 από τη Βόρειο Ιρλανδία και είχαν μείνει εκτός Μουντιάλ. Γενικότερα, η Ιταλία ήταν φλύαρη και προβλέψιμη σε όλο το παιχνίδι, φτιάχνοντας ελάχιστες αξιόλογες φάσεις και αντιμετωπίζοντας πολλά προβλήματα από την σκληροτράχηλη Βόρειο Ιρλανδία και λίγο έλειψε να ηττηθούν στο φινάλε, χωρίς όμως να αλλάξει το 0-0.

Στη Λουκέρνη, η Ελβετία σπατάλησε ένα ημίχρονο κόντρα στην Βουλγαρία που έπαιζε φουλ άμυνα αλλά μπήκε στην επανάληψη με φόρα και όχι απλά πήρε το τρίποντο της πρόκρισης, αλλά σκόραρε και… ένα τσουβάλι γκολ. Ο Όκαφορ στο 49’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Βάργκας οκτώ λεπτά αργότερα και να γράψει το 2-0. Ακολούθησαν δύο τέρματα που ακυρώθηκαν μέσω VAR για οφσάιντ, αλλά ο Ίτεν στο 72ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φρόιλερ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 και δίνοντας πανηγυρικό τόνο στη νίκη-πρόκριση των Ελβετών, με παίκτες, επιτελείο και οπαδούς να γίνονται ένα κουβάρι στο φινάλε για αυτή τη σπουδαία επιτυχία.