Με ανατροπή στο τρίτο σετ, ο Τσιτσιπάς στα προημιτελικά της Βιέννης - iefimerida.gr

Με ανατροπή στο τρίτο σετ, ο Τσιτσιπάς στα προημιτελικά της Βιέννης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει με σφιγμένη γροθιά
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεχίζει ακάθεκτος στη Βιέννη / Φωτογραφία: AP

Μία πολύ δύσκολη νίκη σημείωσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς επί του Τόμας Μάχατς στη Βιέννη.

Ο Ελληνας τενίστας έκανε μία μεγάλη ανατροπή στο τρίτο σετ όπου βρισκόταν πίσω με 4-1, για να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά με 2-1 σετ (6-3, 4-6, 7-5 σε μία ώρα και 58 λεπτά αγώνα).

Ο Τσιτσιπάς με το «καλημέρα» προηγήθηκε 3-0 κάνοντας break στο σερβίς του Τσέχου, διατηρώντας αυτό το προβάδισμα ως το τέλος. Κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-3 μέσα σε 31 λεπτά, ενώ στο δεύτερο οι δύο αντίπαλοι κατάφεραν να κρατήσουν το σερβίς τους ως το 4-4.

Εκεί ο Τσέχος κράτησε το σερβίς του και στη συνέχεια έκανε το break για να πάρει το σετ με 6-4 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Ο Τσέχος συνέχισε να προβληματίζει τον Ελληνα τενίστα καθώς με break έφτασε να έχει προβάδισμα με 4-1, με τον Τσιτσιπά να μειώνει σε 4-3 καταφέρνοντας να «ισοφαρίσει» το σπάσιμο στο σερβίς.

Στο 5-5, το Νο7 της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σερβίς του Μάχατς και να πάει να σερβίρει για τη νίκη, κάτι που κατάφερε και για πρώτη φορά θα παίξει στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Επόμενος αντίπαλος στους «8» , ο Κροάτης Μπόρνα Γκότζο.