Μαρία Σάκκαρη: Εύκολη νίκη στην πρεμιέρα της στο Wimbledon -Με Τόμοβα στη φάση των «64» - iefimerida.gr

Η Μαρία Σάκκαρη πανηγυρίζει στον πρώτο αγώνα της στο Wimbledon
Η Μαρία Σάκκαρη πανηγυρίζει στον πρώτο αγώνα της στο Wimbledon / Φωτογραφία: ΑΡ

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε εύκολα στον δεύτερο γύρο του Wimbledon, καθώς επικράτησε με 2-0 σετ (6-1, 6-4) της Αυστραλής Ζόι Χάιβς.

Στο πρώτο σετ, η Ελληνίδα τενίστρια μπήκε από την αρχή αποφασιστικά και δεν άφησε περιθώρια στη Χάιβς ώστε να την απειλήσει. Έκανε μπρέικ στο πρώτο σέρβις γκέιμ της αντιπάλου της και στη συνέχεια ήταν πολύ καλύτερη, φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-1 σε μόλις 25 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ η Αυστραλή ήταν πιο ανταγωνιστική (ειδικά μετά από έναν τραυματισμό που είχε, με αποτέλεσμα να δεχθεί ιατρική βοήθεια) και πίεσε πολύ τη Σάκκαρη. Η Ελληνίδα τενίστρια βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 5-2 γκέιμ, ωστόσο η Χάιβς με ένα μπρέικ μείωσε σε 5-4 γκέιμ και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο σερβίς της.

Η Σάκκαρη όμως έμεινε ψύχραιμη στο κρίσιμο 10ο γκέιμ του δεύτερου σετ, το πήρε και παράλληλα έφτασε στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 6-4, παίρνοντας την πρόκριση για τις «64» του φημισμένου Grand Slam.

Εκεί, θα αντιμετωπίσει την Τόμοβα από τη Βουλγαρία, που νίκησε 2-1 σετ την Αυστραλή Σάβιλ.