Μακάμπι Τελ Αβίβ - Άρης 2-0: Με την πλάτη στον τοίχο οι «κίτρινοι» για τα πλέι οφ του Conference League - iefimerida.gr

Ήττα για τον Άρη εκτός έδρας από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για τον γ' προκριματικό γύρο του Conference League / Φωτογραφία: Intime-ΤΟΣΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ο Άρης γνώρισε οδυνηρή ήττα με 2-0 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ εκτός έδρας και έτσι η πρόκριση στα πλέι οφ του Conference League δυσκολεύει σημαντικά.

Οι «κίτρινοι» είχαν σαφώς πιο δύσκολο έργο σε σχέση με την προηγούμενη αποστολή τους στα προκριματικά του Conference League, κάτι που φάνηκε από την ήττα από την ισραηλινή ομάδα και μάλιστα με σκορ που δεν δίνει πολλές πιθανότητες ανατροπής στη ρεβάνς στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς επικράτησε με σκόρερ στο 29' τον Γιοβάνοβιτς και στο 84' τον Ζαχάβι. Οι Ισραηλινοί θα μπορούσαν να είχαν πετύχει περισσότερα τέρματα, αν δεν πραγματοποιούσε καλή εμφάνιση ο Κουέστα κάτω από τα γκολποστ.

Οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις… διαφορές τους την επόμενη Πέμπτη (11/8, 21:00), στον αγώνα ρεβάνς, στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Μεγάλο ντεσαβαντάζ για τον Άρη ενόψει του επαναληπτικού, με φόντο την πρόκριση στα πλέι οφ του Conference League

Ταχύτητα και ενεργητικότητα, για αμφότερες τις ομάδες, κυριάρχησαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Μακάμπι να φτάνει απειλητικά στην εστία του Κουέστα δύο φορές με τον Γιοβάνοβιτς (17', 25'), τον τερματοφύλακα των «κιτρινόμαυρων» να διώχνει στην πρώτη και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ στη δεύτερη.

Ο Μαντσίνι «απάντησε» στο ενδιάμεσο για τον Άρη, το σουτ που «έπιασε», όμως, στο 19' εξουδετέρωσε ο Πέρετζ. Στο 29' ο Κανισόβσκι έδωσε σύνθημα αντεπίθεσης για τους Ισραηλινούς, τροφοδότησε τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος βρήκε στόχο και άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Η Μακάμπι, παρά το υπέρ της προβάδισμα, συνέχισε να υπερέχει στον αγωνιστικό χώρο, να έχει την κατοχή της μπάλας, σκόραρε εκ νέου στο 35' με τον Γιοβάνοβιτς, το γκολ ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 44' οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν σε θέση βολής με τον Μαντσίνι, όμως ο Πέρετζ έδιωξε σε κόρνερ.

Ορεξάτοι επέστρεψαν για το δεύτερο ημίχρονο οι Ισραηλινοί, διάθεση που μεταφράστηκε σε δυο ευκαιρίες με τον Μπίτον, στο 49' και 59', με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ και τις δύο φορές.

Η Μακάμπι συνέχισε να «πολιορκεί» τον Άρη, απείλησε με τους Ζαχάβι, Κλοχ στο 68' και ένα λεπτό αργότερα με τον Πέριτσα, ο Κουέστα όμως δεν επέτρεψε να παραβιαστεί για δεύτερη φορά η εστία του (τουλάχιστον προσωρινά).

Αποτέλεσμα στην επίμονη προσπάθειά τους είδαν οι Ισραηλινοί στο 84', όταν ο Ζαχάβι έστειλε με άνεση την μπάλα να αναπαυτεί στην εστία των «κίτρινων», διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 87' οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν κοντά στο να σκοράρουν, αφού ο Πέρετζ έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Ντουκουρέ και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν γκολ στις καθυστερήσεις με τον Καμάτσο, ωστόσο εκείνος μόνος απέναντι σε κενή εστία, έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Άρης 2-0

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Βλάνταν Ιβιτς): Πέρετζ, Ζεράλδες, Γεϊνί, Σομπορίτ, Χοζέζ (62' Κλοχ), Μπίτον (63' Ναχμίας), Γκλέιζερ, Φαν Όβεριμ (90+1' Ρίκα), Κούβας (67' Ζαχάβι), Κανισόβσκι, Γιοβάνοβιτς (66' Πέριτσα).

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (81' Μαζικού), Νταμπό (81' Ντιόπ), Ντουκουρέ, Μαντσίνι (63' Πάλμα), Ιτούρμπε (63' Καμάτσο), Ματέο Γκαρσία (51' Μάνου Γκαρθία), Γκρέι.