Λύτρωση στο φινάλε για την Παρί -Νίκησε 3-2 τη Σεντ Ετιέν και έμεινε ζωντανή για τον τίτλο - iefimerida.gr

Σκοράρε ο Κυλιάν Εμπαπέ
Σκοράρε ο Κυλιάν Εμπαπέ/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Στο έκτο λεπτό τον καθυστερήσεων ο Μάουρο Ικάρντι λύτρωσε την Παρί Σεν Ζερμέν στη σημερινή -εντός έδρας- συναρπαστική αναμέτρηση κόντρα στη Σεντ Ετιέν, καθώς διαμόρφωσε το τελικό 3-2, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Μπουάνγκα στο 78ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια πήρε την κατάσταση στα… πόδια του ο Κιλιάν Μπαπέ και με δύο δικά του γκολ (79', 87' πεν.), ανέτρεψε το σκορ και έδωσε την πρωτοπορία στην Παρί, αλλά η Σεντ Ετιέν δεν είχε πει την τελευταία λέξη της και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 2-2 με τον Χαμουμά.

Το ματς όμως κρίθηκε δύο λεπτά αργότερα, καθώς λίγο πριν το τελικό σφύριγμα ο Ιταλός φορ χάρισε στην ομάδα του τη σημαντική νίκη και την οδήγησε στον ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Λιλ.

Αποτελέσματα Ligue One

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:

• Λιλ-Μονπελιέ 0-1 (21΄ Ντελόρ)
  • Ανζέ-Ρεν 0-3 (45'+ Ντοκού, 63' Τεριέ, 90'+ Γκιρασί)
  • Μαρσέιγ-Λοριάν 3-2 (53' Παγιέ, 56', 90'+ Λιρολά-19', 70' Μόφι)
  • Παρί ΣΖ-Σεντ Ετιέν 3-2 (79', 87' πεν. Μπαπέ, 90'+ Ικάρντι-78' Μπουάνγκα, 90'+ Χαμουμά)
  • Μπρεστ-Λανς 1-1 (37' αυτ. Καχουζάκ -72' Κακουτά)
  • Ντιζόν-Νις 2-0 (49' Χαφίκ, 77' Μπενζιά)
  • Ρεμς-Μετς 0-0
  • Νιμ-Στρασμπούρ 1-1 (55 Ριπάρτ -82' Λίεναρντ)