Λιονέλ Μέσι: Εκανε αρνητικό ρεκόρ, παραμένοντας «άσφαιρος» για 7 σερί «Clasico» - iefimerida.gr

Λιονέλ Μέσι: Εκανε αρνητικό ρεκόρ, παραμένοντας «άσφαιρος» για 7 σερί «Clasico»

Φάση από το χθεσινό ματς της Μπαρτσελόνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης
Φάση από αγώνα της Μπαρτσελόνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης / Φωτογραφία: AP IMAGES

Ο Λιονέλ Μέσι σίγουρα θα θέλει να ξεχάσει όσο το δυνατόν γρηγορότερα την ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 2-1.

Ο αστέρας των «μπλαουγκράνα» τελείωσε το χθεσινό ντέρμπι με τη Ρεάλ, έχοντας επτά τελικές προσπάθειες για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά, αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος του. Ο Μέσι μάλιστα λίγο έλειψε να σκοράρει με κόρνερ, όταν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι του Κουρτουά, ο οποίος, παρά την εκτίναξή του, δεν μπόρεσε να διώξει.

Μάλιστα, οι επτά τελικές του Μέσι ήταν και οι περισσότερες από οποιονδήποτε άλλον ποδοσφαιριστή της «Μπάρτσα» κόντρα στους Μαδριλένους. Βέβαια, το γεγονός ότι δεν βρήκε δίχτυα, στέρησε κι από την ομάδα του να φύγει έστω και με τον βαθμό της ισοπαλίας από το «Αλφρέδο Ντι Στέφανο».

Οχι μόνο αυτό αλλά ο «Λίο» κατέγραψε αρνητικό ρεκόρ το βράδυ του Σαββάτου, καθώς πλέον μετράει επτά σερί Clásico ​χωρίς να έχει βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα ή να μοιράσει κάποια ασίστ σε συμπαίκτη του. Η μεγαλύτερη περίοδος «ξηρασίας» κόντρα στους «μερένγκες».