Ligue 1: Η Νις... ισοπέδωσε την πρωταθλήτρια Λιλ με 4-0

Φάση από προηγούμενο αγώνα της Λιλ/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Νις επιβεβαίωσε πως θα είναι πολύ ανταγωνιστική την εφετινή περίοδο κι ο Κριστόφ Γκαλτιέ επέστρεψε με… κρότο στο γήπεδο που δοξάστηκε πέρσι, οδηγώντας την ομάδα της Νίκαιας σε εκτός έδρας θρίαμβο επί της περσινής πρωταθλήτριας (και πρώην ομάδας του) Λιλ με 4-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της γαλλικής Ligue 1.

Η Νις «τελείωσε» το ματς στο «Σταντ Πιέρ Μορουά», προτού καλά-καλά… ζεσταθούν οι παίκτες των δύο ομάδων. Μόλις στο 5ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει ήδη «κεφάλι» στο σκορ με τα τέρματα των Ντόλμπεργκ και Μπουνταουί, με τον Γκουιρί να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου από την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νις συνέχισε να είναι πολύ πιο απειλητική και δεν σταμάτησε. Στο 64΄ ο Ντόλμπεργκ με κεφαλιά έκανε το 4-0 για την ομάδα της Νίκαιας, ενώ στο 70΄ ακυρώθηκε με χρήση του VAR το γκολ του Γκουιρί, με τους φιλοξενούμενους να κατεβάζουν στη συνέχεια ταχύτητα, έχοντας «κλειδώσει» τη νίκη τους.