Λιγκ 1: Λύτρωση στις καθυστερήσεις για την Παρί, νίκησε 2-1 στο ντέρμπι με τη Λιόν - iefimerida.gr

Φάση από το ντέρμπι της Παρί με τη Λιόν
Φάση από το ντέρμπι της Παρί με τη Λιόν/ Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Λιόν στο ντέρμπι της γαλλικής Λίγκας, με ένα γκολ του Μάουρο Ικάρντι στις καθυστερήσεις.

Ο Λιονέλ Μέσι δεν βρήκε ούτε στο ντέρμπι το πρώτο γκολ με τη φανέλα της Παρί Σεν Ζερμέν, όμως τα «κάστανα» έβγαλε από τη... φωτιά ένας συμπατριώτης του. Ο Μάουρο Ικάρντι σκόραρε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και διαμόρφωσε το 2-1 για τους Παριζιάνους απέναντι στη Λιόν, που μέχρι τότε είχε βάλει δύσκολα στην ομάδα του Ποτσετίνο.

Οι «Λιονέ» είχαν προηγηθεί με τον Πακετά στο 54', κι αφού πιο πριν ένα φοβερό φάουλ του Μέσι από τα 30 μέτρα τράνταξε το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Νεϊμάρ στο 66΄ και πήραν τελικά την έκτη νίκη σε έξι αγώνες με το γκολ-λύτρωση από τον Ικάρντι.