League Cup: Συναρπαστικό ματς και πρόκριση στους «8» για τη Σίτι επί της Λίβερπουλ με 3-2 [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Χάαλαντ σκοράρει κόντρα στη Λίβερπουλ για το League Cup
Ο Χάαλαντ σκοράρει κόντρα στη Λίβερπουλ για το League Cup / Φωτογραφία Associated Press

Σε ένα συναρπαστικό ματς, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Λίβερπουλ με σκορ 3-2 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του League Cup.

Τρομερό θέαμα προσέφεραν οι δύο ομάδας, κάνοντας τους απανταχού ποδοσφαιρόφιλους να ξεχάσουν το Μουντιάλ του Κατάρ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πήρε το εισιτήριο για τους «8» του League Cup, με τους «πολίτες» να βγάζουν στο γκαζόν του «Έτιχαντ» τρομερή ενέργεια. Μόλις στο 18ο δευτερόλεπτο ο Χάαλαντ σούταρε λίγο πάνω από τα δοκάρια μετά την κάθετη πάσα του Γκουντογκάν.

Στο 10' ο Ντε Μπρόινε σέντραρε από τα αριστερά και ο 22χρονος Νορβηγός, με εντυπωσιακή προβολή έκανε το 1-0.

Ο Μίλνερ στο 20ο λεπτό υποδέχθηκε την πάσα του Μάτιπ στην περιοχή, πάσαρε στον Καρβάλιο κι αυτός με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ορτέγκα ισοφαρίζοντας για τους «κόκκινους»..

Στο 36΄ και το 37' μάλιστα, ο Κέλεχερ είπε εντυπωσιακά «όχι» στο σουτ του Γκουντογκάν και την κεφαλιά του Άκε αντίστοιχα και διατήρησε το 1-1. Την ανατροπή άγγιξε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνο ο Νούνιες αλλά το τελείωμά του μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόμπερτσον πέρασε άουτ.

Συναρπαστικό β' ημίχρονο

Στο 47' ο Ρόδρι βρήκε με ωραία βαθιά μπαλιά τον Μαχρέζ και αυτός, αφού έκανε τρομερό κοντρόλ, με πλασέ έστειλε την μπάλα στη γωνία του Ιρλανδού κίπερ για το 2-1.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Νούνιες έφυγε στην πλάτη της άμυνας των Πολιτών, «έσπασε» την μπάλα στον Σαλάχ και ο Αιγύπτιος έκανε το 2-2 σκοράροντας σε κενή εστία.

Στο 58' ο Ντε Μπρόινε έκανε φανταστική φαλτσαριστή σέντρα και ο ξεχασμένος Άκε έγραψε το 3-2 με καρφωτή κεφαλιά.

Στο 72ο λεπτό ο Νούνιες σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, ενώ στο 84' η Σίτι θα μπορούσε να διευρύνει το σκορ. Ο Ντε Μπρόινε σούταρε εκτός περιοχής αλλά η προσπάθειά του κόντραρε στον Φαμπίνιο πριν περάσει τη γραμμή και στη συνέχεια της φάσης ο Κέλεχερ απέκρουσε το τελείωμα του Φόντεν.

Μάντσεστερ Σίτι: Ορτέγκα, Άκε, Λαπόρτ, Ακάντζι (60' Στόουνς), Λιούις, Ρόδρι, Γκουντογκάν (88' Σίλβα), Ντε Μπρόινε, Πάλμερ (73' Γκρίλις), Χάαλαντ (73' Φόντεν), Μαχρέζ

Λίβερπουλ: Κέλεχερ, Ρόμπερτσον, Γκόμεζ, Μάτιπ, Μίλνερ (38' Φίλιπς), Μπάισετιτς (46' Φαμπίνιο), Έλιοτ (57' Χέντερσον), Σαλάχ, Νούνιες, Καρβάλιο (46' Τσάμπερλεϊν)