League Cup: Επική πρόκριση της Τσέλσι στα ημιτελικά -Νίκησε στα πέναλτι τη Νιούκαστλ [βίντεο] - iefimerida.gr

Οι παίκτες της Τσέλσι πανηγυρίζουν το γκολ επί της Νιούκαστλ για το League Cup
Οι παίκτες της Τσέλσι πανηγυρίζουν το γκολ επί της Νιούκαστλ για το League Cup / Φωτογραφία ΑP

Η Τσέλσι πέρασε στα ημιτελικά του League Cup Αγγλίας σε ένα ματς θρίλερ που κρλιθηκε στα πέναλτι, κόντρα στη Νιούκαστλ.

Η Τσέλσι χρειάστηκε ένα τραγικό λάθος του Τρίπιερ και ένα γκολ του Μούντρικ στις καθυστερήσεις για να πανηγυρίσει την πρόκριση στα πέναλτι (με 4-2) επί της Νιούκαστλ, μετά την ισοπαλία με σκορ 1-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Με τον Γουίλσον να έχει ανοίξει το σκορ από το 16ο λεπτό για τη Νιούκαστλ στο «Στάμφορντ Μπριτζ», η Τσέλσι βρέθηκε βρέθηκε κοντά σε μια ακόμη ήτα μέσα στη σεζόν.

Ωστόσο, ο Μούντρικ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε το ματς του Λιγκ Καπ Αγγλίας στα πέναλτι.

Εκεί ο Πέτροβιτς «καθάρισε» για τους Λονδρέζους και με τελικό 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι, η Τσέλσι πήρε το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του αγγλικού League Cup.

H Μίντλεσμπρο με τη νίκη 3-0 στην έδρα της Πορτ Βέιλ πέρασε στην επόμενη φάση, ενώ η Φούλαμ επικράτησε στα πέναλτι της Έβερτον, μετά από το ισόπαλο 1-1 στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

League Cup: Τα αποτελέσματα στα προημιτελικά

• Έβερτον – Φούλαμ 1-1 (6-7 στα πέναλτι)  (82′ Μπέτο / 41′ αυτ. Κιν)
  • Πορτ Βέιλ – Μίντλεσμπρο 0-3  (11′ Χάουσον, 23′ Ρότζερς, 53′ Κρουκς)
  • Τσέλσι – Νιούκαστλ 1-1 (4-2 στα πέναλτι) (90+2′ Μούντρικ / 16′ Γουίλσον)
  • Λίβερπουλ – Γουέστ Χαμ 20/12 22:00