League Cup: «Ίδρωσαν» αλλά πέρασαν στους «32» Τσέλσι και Έβερτον -Αποκλείστηκε με γκολ στις καθυστερήσεις η Φόρεστ - iefimerida.gr

Πέρασε με δυσκολία στους «32» του League Cup η Τσέλσι
Πέρασε με δυσκολία στους «32» του League Cup η Τσέλσι / Φωτογραφία AP

Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε κόντρα στην Γουίμπλεντον, ομάδα τέταρτης κατηγορίας, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά τελικά με ανατροπή έκανε το τελικό 2-1 και προκρίθηκε στους «32» του EFL Cup.

Η Γουίμπλεντον στο 19΄πήρε προβάδισμα με τον Τίλεϊ, οι Λονδρέζοι ισοφάρισαν με τον Μαντουέκε στο 45+1΄. Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Έντσο Φερνάντες που άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα της Τσέλσι.

Την ίδια ώρα η Νότιγχαμ Φόρεστ έχανε 1-0 από τη Μπέρνλι και τέθηκε εκτός συνέχειας. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Αμντουνί στο 90+1΄.

Έξω και η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ που έπεσε θύμα έκπληξης στη διαδικασία των πέναλτι απέναντι στη Λίνκολν, πρόκριση με ανατροπή για την Έβερτον απέναντι στη Ντονκάστερ.

Η Έβερτον έφτασε κοντά σε έναν σοκαριστικό αποκλεισμό από το Λιγκ Καπ, αλλά οι Μπέτο και Ντανζούλα έσωσαν την κατάσταση με το 2-1 επί της Ντονκάστερ.

League Cup: Τα αποτελέσματα του 2ου γύρου

• Σουόνσι - Μπόρνμουθ 2-3
  • Τρανμίρ - Λέστερ 0-2
  • Στόουκ - Ρόδεραμ 6-1
  • Ρέξαμ - Μπράντφορντ 3-4 πέν., 1-1 κ.α.
  • Μπόλτον - Μίντλεσμπρο 1-3
  • Πορτ Βέιλ - Κρου 2-0 πέν., 0-0 κ.α.
  • Σέφιλντ Γουένσντεϊ - Μάνσφιλντ 4-5 πέν., 1-1 κ.α.