Λαύριο-Παναθηναϊκός 82-91: Πήρε το «διπλό» στο ντεμπούτο του Βόβορα στον πάγκο - iefimerida.gr

Λαύριο-Παναθηναϊκός 82-91: Πήρε το «διπλό» στο ντεμπούτο του Βόβορα στον πάγκο

Λαύριο - Παναθηναϊκός 82-91
Λαύριο - Παναθηναϊκός 82-91 / Φωτογραφία: ΙΝΤΙΜΕ

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα με 91-82 από το Λαύριο, για την 22η αγωνιστική της Basket League.

Ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να ελέγξει την τύχη του και να συνδυάσει με νίκη την επιστροφή του Γιώργου Βόβορα στην τεχνική ηγεσία του «τριφυλλιού».

Με το ένατο εφετινό «διπλό» του, ο Παναθηναϊκός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 18-2, ενώ το Λαύριο υποχώρησε στο 7-14. Κορυφαίοι των νικητών, που παρατάχθηκαν χωρίς του τραυματίες Στέφαν Γιόβιτς, Νέμανια Νέντοβιτς, Γιώργο Παπαγιάννη, οι Ντάριλ Μέικον (21π.) και Ιωάννης Παπαπέτρου (21π.), ενώ 20 πρόσθεσε ο Οκάρο Ουάιτ. Από το Λαύριο ξεχώρισε ο Ρασάντ Βον με 19 πόντους.

Λαύριο - Παναθηναϊκός / Φωτογραφία: ΙΝΤΙΜΕ

Το Λαύριο φρόντισε να αιφνιδιάσει με το… καλημέρα τον Παναθηναϊκό και μετά από σερί 11-0 έγραψε στον φωτεινό πίνακα το 23-13 στο 9΄, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (25-17). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στις αρχές της δεύτερης περιόδου να εξασφαλίσουν και πάλι μία διψήφια διαφορά (28-17), αλλά με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει ρυθμό από την περιφέρεια, οι «πράσινοι» ροκάνισαν τη διαφορά και η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (45-45).

Με τους Παπαπέτρου-Ουάιτ να «χτυπούν» μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, τον Μέικον να εκτελεί από τα 6.75 και την άμυνα να έχει ενεργοποιηθεί, ο Παναθηναϊκός απάντησε με επιμέρους σκορ 2-13 στις αρχές της τρίτης περιόδου και στο 24΄ ξέφυγε για πρώτη φορά με +11 (47-58), ελέγχοντας πλέον το ρυθμό του αγώνα και κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +11 (60-71). Με διάρκεια στο κομμάτι της επίθεσης και πρωταγωνιστές τους Μέικον, Παπαπέτρου και Ουάιτ, ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε στην τέταρτη περίοδο και χωρίς να αγχωθεί έφτασε στο τελικό 82-91.