Κύπελλο Ελλάδας: Στον ημιτελικό η Λαμία, σε συγκλονιστικό ματς -Κέρδισε τον Άρη με 1-0, που έχασε πέναλτι στο τέλος [βίντεο] - iefimerida.gr

Οι αρχηγοί των δύο ομάδων
Οι αρχηγοί των δύο ομάδων / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: INTIME / ΤΟΣΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ματς ακατάλληλο για καρδιακούς στη Λαμία. Οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη-πρόκριση με 1-0 απέναντι στον Άρη για το Κύπελλο Ελλάδας.

Τρομερό ματς στη Λαμία για τον δεύτερο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Η αναμέτρηση πήγε στην παράταση, καθώς στην κανονική διάρκεια το σκορ κόλλησε στο 0-0, όπως ακριβώς και στο πρώτο παιχνίδι. Στο 118΄ο Τζανετόπουλος σκόραρε, ενώ στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Άρης κέρδισε δεύτερο πέναλτι, στο οποίο αστόχησε και πάλι. Έτσι οι Φθιωτοί πέρασαν στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι σημαντικότερες στιγμές

Στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπερτόλιο ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Καραντώνη να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Καμαρά ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο έστειλε την μπάλα άουτ.

Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 και να οδηγούνται στην παράταση. Οι Φθιωτοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 118' με κεφαλιά του Τζανετόπουλου, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Προβιδάκη.

Ο αγώνας όμως επιφύλασσε κι άλλες εκπλήξεις. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι μετά από ανατροπή του Μπρούνο Γκάμα από τον Τζανδάρη. Ο Πορτογάλος πήρε την μπάλα όταν αυτή «έκαιγε», το σουτ όμως απέκρουσε ο ήρωας της αναμέτρησης, Μπόγιαν Σαράνοφ.

Λαμία - Άρης 1-0

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Αντέντζο, Σαραμαντάς (85’ Μαρτίνεθ), Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπανγκουρά, Τάιρον (31’ Νούνιες), Ρόμανιτς (106’ Τσούκαλος), Καραμάνος (78’ Αραμπούλι).

ΆΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα, Εντιαγέ (90’+2’ Ματίγια), Ματέο (75’ Γκάμα), Μπερτόγλιο (66’ Ιτούρμπε), Μαντσίνι (109’ Μάνος), Καμαρά.