La Liga: «Στραβοπάτημα» και για τη Ρεάλ Μαδρίτης στη ματσάρα με τη Λεβάντες - iefimerida.gr

La Liga: «Στραβοπάτημα» και για τη Ρεάλ Μαδρίτης στη ματσάρα με τη Λεβάντες

«Στραβοπάτημα» για τη Ρεάλ Μαδρίτης
«Στραβοπάτημα» για τη Ρεάλ Μαδρίτης, Φωτογραφία αρχείου: AP Photo/Alberto Saiz

Μετά τη Μπαρτσελόνα, ήταν η σειρά της Ρεάλ Μαδρίτης να «σκοντάψει» στη 2η Αγωνιστική της La Liga, αφού όχι μόνο δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια από την έδρα της Λεβάντε, αλλά λίγο έλειψε να γνωρίσει την ήττα, με τον Βινίσιους να σώζει το βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος, σε ένα ματς που τα είχε όλα.

Παρότι ξεκίνησε φουριόζα, στο εκτός έδρας ματς με τη Λεβάντε, η συνέχεια ήταν εφιαλτική για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μπέιλ, όμως οι Μαρτί (46') και Καμπάνια (57') ανέτρεψαν τα δεδομένα, βάζοντας μπροστά στο σκορ τους «γκρανότας».

Η Ρεάλ απάντησε με τον Βινίσιους στο 73', με τους Λεβαντίνους όμως να αντιδρούν ξανά, αυτή τη φορά με τον Ρομπέρ, 6 λεπτά αργότερα.

Κι εκεί που η Λεβάντε ήταν κοντά σε μία τεράστια νίκη, ο Βινίσιους δεν την άφησε να χαρεί, αφού ήταν εκείνος που είπε την τελευταία λέξη στο ματς, «λυτρώνοντας» τους «μερένχες», ισοφαρίζοντας σε 3-3 στο 85'.

Στο 87', η Λεβάντε έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Φερνάντεθ, όμως ήταν αργά για να προλάβει να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα -και την απουσία κανονικού γκολκίπερ- η «βασίλισσα».