La Liga: Η Μπαρτσελόνα «κόλλησε» στο 1-1 στο Μπιλμπάο [βίντεο] - iefimerida.gr

La Liga: Η Μπαρτσελόνα «κόλλησε» στο 1-1 στο Μπιλμπάο [βίντεο]

Ο Μέμφις Ντεπάι
Ο Μέμφις Ντεπάι /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP

Η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να κερδίσει μέσα στο Μπιλμπάο.

Η Μπιλμπάο τη ζόρισε όσο δεν πάει, αλλά ο Μέμφις Ντεπάι με το πρώτο του γκολ στο 75' έδωσε στη Μπαρτσελόνα έστω τον βαθμό στο «Σαν Μαμές» στο τελικό 1-1.

Οι Βάσκοι είχαν πάρει το προβάδισμα με κεφαλιά του Ινίγο Μαρτίνεθ στο 50ο λεπτό, μετά από ένα πρώτο 45λεπτο που ανήκε στους γηπεδούχους, που είχαν μάλιστα και δοκάρι με τον Σανσέτ στο 11’.

Ωστόσο, η λύση βρέθηκε, έστω για την ισοπαλία για την Μπαρτσελόνα. Και την έδωσε το νέο «9», ο Μέμφις Ντεπάι. Με μία απίθανη εκτέλεση με το βολέ από πλάγια θέση στο 75’, ο Ολλανδός σταρ «πυροβόλησε» τον Αγκιρεθάμπαλα και κράτησε αήττητους τους Καταλανούς (1-1) που έχουν πολλά να λύσουν ιδίως αμυντικά για να μπορούν να επιβιώσουν ξανά στο μέλλον σε αντίστοιχα ζόρικες καταστάσεις.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, οι Καταλανοί έμειναν με δέκα παίκτες, ελέω αποβολής του Γκαρθία, που ανέκοψε τον Γουίλιαμς πριν αυτός βρεθεί τετ α τετ με τον Νέτο.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ντεπάι, που και είχε μία καλή στιγμή για την απόλυτη ανατροπή στο 86’, έγινε ο τρίτος παίκτης που έχει γκολ και ασίστ στα δύο πρώτα του ματς πρωταθλήματος με την Μπάρτσα μετά τους Φάμπρεγας και Σάντσες το 2011.