La Liga: Η Ρεάλ Μαδρίτης μόνη στην κορυφή, κέρδισε 1-0 την Εσπανιόλ - iefimerida.gr

La Liga: Η Ρεάλ Μαδρίτης μόνη στην κορυφή, κέρδισε 1-0 την Εσπανιόλ

Φάση από το Εσπανιόλ - Ρεάλ
Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε μόνη πρώτη στην La Liga / Φωτογραφία: AP

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε στην κορυφή της La Liga.

Οι Μαδριλένοι επικράτησαν με 1-0 της Εσπανιόλ στο «Κορνεγιάλ Πρατ» για την 32η αγωνιστική του πρωταθλήματος και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την γκέλα της Μπαρτσελόνα στο ματς με την Θέλτα. Οι Μαδριλένοι κέρδισαν χάρη σε γκολ του Κασεμίρο, το οποίο ήρθε με πλασέ, μετά από καταπληκτική ασίστ με τακουνάκι από τον Μπενζεμά, στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν δεν πήρε σκορ ασφαλείας, αλλά κράτησε το μηδέν στην άμυνα απέναντι σε μια Εσπανιόλ που μετά από αυτή την ήττα, όλα δείχνουν πως δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό. Η Ρεάλ πλέον είναι στην πρώτη θέση μόνη της, δύο βαθμούς μπροστά από την Μπαρτσελόνα, έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε.