La Liga: Στο +5 η Μπαρτσελόνα, κέρδισε δύσκολα με 2-0 την Λεγκανιές - iefimerida.gr

La Liga: Στο +5 η Μπαρτσελόνα, κέρδισε δύσκολα με 2-0 την Λεγκανιές

Ο Μέσι κάνει κεφαλιά στο παιχνίδι με την Λεγκανιές
Δύσκολη νίκη για την Μπαρτσελόνα στο πρώτο εντός έδρας ματς μετά την διακοπή στην La Liga / Φωτογραφία: AP

Ενα γκολ του Φατί προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μέσι, έδωσαν τη λύση στην Μπαρτσελόνα απέναντι στην Λεγκανιές για την La Liga.

Οι Καταλανοί επικράτησαν με 2-0 και πήγαν στο +5 από την Ρεάλ, που έχει ωστόσο και ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό με την Βαλένθια την Πέμπτη. Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε σκούρα απέναντι στην άμυνα των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο και τελικά στο 42’ ο Φατί άνοιξε το σκορ με πλασέ. Στην επανάληψη βελτιώθηκε και ο Μέσι με την παρέα του έφτασαν δύο φορές στο γκολ. Το πρώτο το έβαλε ο Γκριζμάν, αλλά δεν μέτρησε καθώς η φάση ξεκίνησε από οριακό οφσάιντ (στο 64’). Το δεύτερο, ήρθε από τον Αργεντινό που εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, για να κάνει το τελικό 2-0 στο 69’.

Δύσκολα η Βιγιαρεάλ, ισόπαλη η Χετάφε με Εσπανιόλ

Στα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας, Χετάφε και Εσπανιόλ έμειναν στο 0-0, με τους φιλοξενούμενους να περνούν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, αλλά εξακολουθούν να ελπίζουν σε σωτηρία, με την Χετάφε να παλεύει για ένα εισιτήριο για την Ευρώπη.

Το ίδιο κάνει και η Βιγιαρεάλ που βρίσκεται πλέον στο -3 από την Χετάφε μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Μαγιόρκα, με το γκολ του Μπάκα στο 16’.

La Liga: Το πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής

• Μπαρτσελόνα – Λεγκανιές 2-0 (42’ Φατί, 69’ πεν. Μέσι)
  • Βιγιαρεάλ – Μαγιόρκα 1-0 (16’ Μπάκα)
  • Χετάφε – Εσπανιόλ 0-0