La Liga: Εμειναν στο «Χ» Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη (1-1) - iefimerida.gr

La Liga: Εμειναν στο «Χ» Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη (1-1)

Ο Φατί της Μπαρτσελόνα ανάμεσα σε παίκτες της Σεβίλλης
Ισόπαλες έμειναν Μπαρτσελόνα και Σεβίλλη / Φωτογραφία: AP

Τα πρώτα δέκα λεπτά του ντέρμπι της Μπαρτσελόνα με την Σεβίλλη, έκριναν το σκορ στο Καμπ Νου.

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με την ομάδα της Καταλονίας να έχει την πρώτη απώλεια βαθμών στο φετινό πρωτάθλημα. Οι Σεβιγιάνοι άνοιξαν το σκορ στο 8’ με ωραίο σουτ του Ντε Γιονγκ, όμως ο Μέσι με εκπληκτική μπαλιά δύο λεπτά αργότερα, βρήκε τον Αλμπα στην πλάτη της άμυνας της Σεβίλλης και αυτός πάσαρε στον Κουτίνιο που με σουτ ισοφάρισε σε 1-1, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό.

Νωρίτερα, η πρωταθλήτρια Ρεάλ Μαδρίτης τα βρήκε σκούρα, αλλά κέρδισε την Λεβάντε με 2-0. Νωρίς, στο 16’ ο Βινίσιους έκανε το 1-0, με την Λεβάντε να πιέζει για την ισοφάριση, αλλά τελικά ο Μπενζεμά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-0.