La Liga: Εχασε δύο βαθμούς στην έδρα της η Ατλέτικο, 0-0 με τη Μπιλμπάο - iefimerida.gr

La Liga: Εχασε δύο βαθμούς στην έδρα της η Ατλέτικο, 0-0 με τη Μπιλμπάο

Δυνατό πρόγραμμα στα μέσα της εβδομάδας με πολλές προσφορές από το Pamestoixima.gr / Φωτογραφία: AP IMAGES

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα της Αθλέτικ Μπιλμπάο (0-0), στο πλαίσιο της 5ης ημέρας του ισπανικού πρωταθλήματος, και έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς, μέσα μάλιστα στην έδρα της.

Οι πρωταθλητές είχαν τον έλεγχο του αγώνα, πίεσαν την άμυνα των Βάσκων, έχασαν ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Να σημειωθεί πως οι «ροχιμπλάνκος» αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ζοάο Φέλιξ από το 78ο λεπτό.

Νωρίτερα, πανηγύρια στο Βαγιέκας, καθώς η Ράγιο Βαγιεκάνο έκανε την καλύτερη εμφάνιση της, μετά την επιστροφή της στη La Liga, επικρατώντας εύκολα με 3-0 της -κακής ξανά- Χετάφε. Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Τρέχο (9' πεν.), 78' Κις και Φαλκάο (82').

Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι έχασαν και πέναλτι στα τελευταία λεπτά με τον Ουνάλ (86'). Από την πλευρά της η Χετάφε έμεινε για 5ο παιχνίδι χωρίς βαθμό και ο Μίτσελ, γνωστός στην Ελλάδα και από τη θητεία του στον πάγκο του Ολυμπιακού, αναμένεται να δει την πόρτα της εξόδου από τη διοίκηση της ομάδας.