La Liga: Ασταμάτητη η Ζιρόνα, κέρδισε και τη Μπαρτσελόνα (2-4) και ανέβηκε στην κορυφή - iefimerida.gr

Μπαρτσελόνα-Ζιρόνα, La Liga
Μπαρτσελόνα-Ζιρόνα, La Liga / Φωτογραφία: AP

Η Ζιρόνα πήρε ένα τεράστιο «διπλό» στο «Λιουίς Κονπάνς» κόντρα στη Μπαρτσελόνα με σκορ 4-2, στο πλαίσιο της 16η αγωνιστικής της La Liga.

Πλέον, η Ζιρόνα βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο +2, μετά και την ισοπαλία της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Μπέιτς.

Ο Ντόβμπικ μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους, πριν ο Λεβαντόφσκι επτά λεπτά αργότερα φέρει το ματς στα ίσια με κεφαλιά.

Στη συνέχεια, η Ζιρόνα πάτησε «γκάζι» και πήρε ξανά προβάδισμα στο 40' με τον Ορτέγκα, ενώ ο Βάλερι στο 80' έκανε το 1-3.

Η ομάδα του Τσάβι κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Γκιντογάν σε 2-3, και στη συνέχεια ο Λεβαντόφσκι αστόχησε ολομόναχος από κοντά με το κεφάλι.

Η Ζιρόνα... τιμώρησε την ευκαιρία της Μπαρτσελόνα, με τον Στουάνι να «κλειδώνει» τη νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό 2-4.