Χάντμπολ: Κυπελλούχος η ΑΕΚ, 24-22 τον ΠΑΟΚ σε ματς-θρίλερ - iefimerida.gr

Χάντμπολ: Κυπελλούχος η ΑΕΚ, 24-22 τον ΠΑΟΚ σε ματς-θρίλερ

Φάση από τον τελικό ΑΕΚ-ΠΑΟΚ
Φάση από τον τελικό ΑΕΚ-ΠΑΟΚ/ Φωτογραφία: Intime news

H AEK στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος στο Final 4 της διοργάνωσης στη Κοζάνη επικρατώντας 24-22 του ΠΑΟΚ.

Στον τελικό του Final 4, που φιλοξενήθηκε στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης, η Ένωση επικράτησε δύσκολα με 24-22 του ΠΑΟΚ (ημίχρονο 14-11) και πήρε το τρόπαιο για πρώτη φορά από το 2014. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της φετινής χρονιάς και το προσεχές διάστημα διεκδικεί με αξιώσεις άλλους δύο, το πρωτάθλημα της Α1 και το European Cup.

Ο τελικός είχε μεγάλη ένταση και μόλις στο 7ο λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα από τον ΠΑΟΚ ο Σεϊρεκίδης, για χτύπημα στο πρόσωπο του Μπουνέτα. Μάλιστα, αμέσως μετά ο «Δικέφαλος του Βορρά» δέχθηκε ακόμη δύο δίλεπτα και βρέθηκε με τρεις παίκτες γηπέδου, αλλά άντεξε. Μετά το 10λεπτο, η Ένωση άρχισε να «χτίζει» διαφορά που έφτασε στα πέντε τέρματα (12-7), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο 14-11.

Στο β΄ μέρος, όμως, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, με κορυφαίο τον τερματοφύλακα Άρσιτς και τον Στογιάνοβιτς να αναλαμβάνει τις περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες. Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν 17-17 στο 40΄ κι από κει κι έπειτα ο τελικός έγινε… θρίλερ, με κύριο χαρακτηριστικό τις πολύ σκληρές άμυνες. Η μακεδονική ομάδα προσπέρασε για μία και μοναδική φορά (22-21) με γκολ του Καραγκιοζόπουλου, αλλά η ΑΕΚ απάντησε άμεσα με τον Μπουνέτα και ο Καλόμοιρος έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση. Ο Μπάουερ σταμάτησε στην κρισιμότερη επίθεση του ΠΑΟΚ τον Στογιάνοβιτς και ο Λέμος με πέναλτι σε «νεκρό» χρόνο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 24-22

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-2, 10-6, 11-7, 13-9, 14-11 (ημχ), 15-13, 17-17, 20-18, 20-20,21-21, 24-22

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Γιάντσα, Αραμπατζής 3, Τζηράς, Δομπρής 2, Νικολαΐδης Κοσανοβιτς, Μυλωνάς 3, Κοτσιώνης, Λέμος 4, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Μπουνέτα 3, Καλόμοιρος, Κεδέρης 3.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Τσαναξίδης 2, Μέντουριτς 2, Λιάπης 3, Αποστόλου, Στογιάνοβιτς 5, Σεϊρεκίδης, Καραγκιοζόπουλος 3, Καβουσανάκης, Τζωρτζίνης 1, Γκίγκοφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 3, Νικολαΐδης 1, Γιορανίδης, Κυριακίδης, Παλάσκας.