Κύπελλο Ιταλίας: Η Τορίνο των 10 παικτών απέκλεισε τη Μίλαν στο «Σαν Σίρο» -Νίκησε με γκολ στην παράταση - iefimerida.gr

Ο άσος της Μίλαν Ismael Bennacer
Ο άσος της Μίλαν Ismael Bennacer / Φωτογραφία AP

Η Τορίνο έπαιξε για περίπου 50 λεπτά με παίκτη λιγότερο αλλά έριξε την πρώτη μεγάλη «βόμβα» στο Κύπελλο Ιταλίας, νικώντας το βράδυ της Τετάρτης τη Μίλαν στο «Σαν Σίρο» με 1-0 στην παράταση.

Η Τορίνο αγωνίστηκε με 10 ποδοσφαιριστές μετά το 70', λόγω της αποβολής του Τζίτζι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι «ροσονέρι» ήταν πάρα πολύ πιεστικοί, είχαν δοκάρι με τον Ντε Κετελάρ στο 26' και δύο τεράστιες ευκαιρίες με τους Ντεστ και Ερνάντες λίγο πριν το φινάλε του 90λεπτου, αλλά γκολ δεν μπόρεσαν να βρουν, έχοντας απέναντί τους έναν ανίκητο Βάνια Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στο έξτρα 30λεπτο, με την «γκρανάτα» να «χτυπάει» στη μία και μοναδική ευκαιρία της, με τον Αντοπό στο 114' και να παίρνει μία παλικαρίσια πρόκριση, που έφερε ακόμη μεγαλύτερη εσωστρέφεια στους περσινούς πρωταθλητές Ιταλίας, μετά το προ τριών ημέρων 2-2 με τη Ρόμα.

Η Τορίνο θα αντιμετωπίσει πλέον στους "8" του Coppa d' Italia τον νικητή του ζευγαριού Φιορεντίνα-Σαμπντόρια.