Κύπελλο Ιταλίας: Η Αταλάντα αποκλείστηκε από τη Φιορεντίνα των 10 παικτών με σκορ 2-3 - iefimerida.gr

Αταλάντα-Φιορεντίνα
Αταλάντα-Φιορεντίνα / Φωτογραφία: Twitter

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, Αταλάντα, γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό από το Κύπελλο Ιταλίας.

Η Φιορεντίνα έκανε την έκπληξη στο Μπέργκαμο και παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1 στο ξεκίνημα του β΄ μέρους από την Αταλάντα, με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο πήρε την μεγάλη νίκη επί της Αταλάντα με 3-2 και την πρόκριση στους ημιτελικούς του Coppa Italia.

Οι «βιόλα» προηγήθηκαν με το πέναλτι του Πιάτεκ στο 9΄, ωστόσο, η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα play off του Europa League έφερε το ματς στα ίσια στο 30΄ με τον Ζαπακόστα. Επτά λεπτά μετά ο Γκασπερίνι είδε τον Παλομίνο ν΄ αποχωρεί με τραυματισμό και να καθίσταται αμφίβολη η συμμετοχή του για το πρώτο ματς με τους «ερυθρόλευκους» την προσεχή Πέμπτη (17/02).

Ο Μπόγκα στο 56΄ έβαλε μπροστά στο σκορ τους «μπεργκαμάσκι», αλλά στο 71΄ κι αφού δεν κατάφερε να σκοράρει με το δεύτερο πέναλτι που εκτέλεσε, ο Πιάτεκ πήρε το «ριμπάουντ» και έκανε το 2-2 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Η αποβολή του Κουάρτα στο 79΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα δεν πτόησε το συγκρότημα της Φλωρεντίας, που κατάφερε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (είχε περάσει αλλαγή στο 81΄) να πάρει τη σπουδαία πρόκριση.