Κύπελλο Ισπανίας: Από την κόλαση στον… παράδεισο η Μπαρτσελόνα -Ανατροπή και πρόκριση στην παράταση επί της Γρανάδα (3-5)

Απίθανη ανατροπή και πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου για την Μπαρτσελόνα / Φωτογραφία: AP

Από τη νέα αποτυχία σε μία επική πρόκριση πέρασε μέσα σε λίγα λεπτά η Μπαρτσελόνα στο κύπελλο Ισπανίας.

Αν και έχανε με 2-0 από την Γρανάδα στα προημιτελικά, κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση και τελικά να πάρει και την πρόκριση, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-3. Η Γρανάδα προηγήθηκε με τους Κένεντι (33’) και Σολδάδο (47’) με τον Γκριζμάν να βάζει τους Καταλανούς στο παιχνίδι, στο 88’. Ο Ζόρντι Αλμπα τους γλίτωσε από το κάζο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με τον Γκριζμάν στο 100’ γυρίζοντας το παιχνίδι, ωστόσο στο 103’ η Γρανάδα ισοφάρισε με πέναλτι του Φεντέ. Το σκορ όμως δεν έκλεισε εκεί. Στο 108’ ο Ντε Γιονγκ έκανε το 4-3 για τους «μπλαουγκράνα» και ο Ζόρντι Αλμπα στο 113’ κλείδωσε την πρόκριση με τρομερό σουτ στη κίνηση, στέλνοντας την ομάδα του στα ημιτελικά.

Εκεί προκρίθηκε και η Λεβάντε που απέκλεισε στην παράταση με 1-0 την Βιγιαρεάλ.