Κύπελλο Ισπανίας: Εχασε δύο πέναλτι, αλλά προκρίθηκε στην παράταση η Μπαρτσελόνα επί της Κορνέγια

Μπαρτσελόνα / Φωτογραφία: AP

Λίγο έλειψε να σκάσει και δεύτερη «βόμβα» στο κύπελλο Ισπανίας, αλλά η Μπαρτσελόνα γλίτωσε το κάζο.

Μετά τον αποκλεισμό-σοκ της Ρεάλ Μαδρίτης από την Αλκογιάνο στην παράταση, τον ίδιο… εφιάλτη έζησε προς στιγμή και η Μπαρτσελόνα. Εχοντας χάσει δύο πέναλτι στην κανονική διάρκεια του ματς απέναντι στην Κορνέγια (ομάδα τρίτης κατηγορίας), πήγε το παιχνίδι στο εξτρά 30λεπτο, όμως εκεί κατάφερε να κερδίσει με 2-0, σε μία αναμέτρηση η οποία έγινε σε γήπεδο με πλαστικό χλοοτάπητα.

Τα δύο χαμένα πέναλτι ήρθαν από τον Πιάνιτς στο 39' και τον Ντεμπελέ στο 80', πέναλτι που και τα δύο απέκρουσε ο τερματοφύλακας Ραμίρες. Ο Ντεμπελέ ωστόσο στο δεύτερο λεπτό της παράτασης κατάφερε να τον νικήσει για να κάνει το 1-0. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο 118’ και στις καθυστερήσεις της παράτασης ο Μπραθγουέιτ έκανε το τελικό 2-0.

Δύσκολα προκρίθηκε και η κάτοχος του ισπανικού Σούπερ Καπ, Αθλέτικ Μπιλμπάο, καθώς κέρδισε στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας την Ιμπιθα με 2-1.