Κύπελλο Ισπανίας: Στα ημιτελικά η Ρεάλ Μαδρίτης με επική ανατροπή κόντρα στην Ατλέτικο [βίντεο] - iefimerida.gr

Ένας από τους 3 σκόρερ της Ρεάλ κόντρα στην Ατλέτικο, ο Καρίμ Μπενζεμά
Ένας από τους 3 σκόρερ της Ρεάλ κόντρα στην Ατλέτικο, ο Καρίμ Μπενζεμά / Φωτογραφία AP

Με γκολ των Ροντρίγκο, Καρίμ Μπενζεμά και Βινίσιους Ζούνιορ, η Ρεάλ ανέτρεψε το γκολ του Άλβαρο Μοράτα και στην παράταση, απέκλεισε την Ατλέτικο των δέκα παικτών (3-1) και προκρίθηκε στην τετράδα του Κυπέλλου Ισπανίας, όπου ανταμώνει με Αθλέτικ Μπιλμπάο, Μπαρτσελόνα και Οσασούνα.

Η Ρεάλ ήταν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά νίκησε την Ατλέτικο σε ένα συναρπαστικό μαδριλένικο ντέρμπι στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» με 3-1 στην παράταση και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η επιστροφή των Λούκα Μόντριτς και Τόνι Κρόος στην μεσαία γραμμή ξεχώρισε στην ενδεκάδα του Κάρλο Αντσελότι, ο οποίος δεν μπόρεσε να έχει στη διάθεσή του τον Νταβίντ Αλάμπα, ο οποίος δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρεί το τελευταίο διάστημα.

Πλήγμα η απουσία του Μάρκος Γιορέντε για τον Ντιέγκο Σιμεόνε, ο οποίος επέλεξε μια τριάδα Κορέα – Λεμάρ – Γκριεζμάν πίσω από τον Άλβαρο Μοράτα, με τον Μέμφις Ντεπάι να περιμένει την ευκαιρία του στον πάγκο.

Άνοιξε το σκορ ο Μοράτα

Ο Άλβαρο Μοράτα ολοκλήρωσε από κοντά καταπληκτικό συνδυασμό των Κόκε και Ναουέλ Μολίνα, με άψογη συρτή σέντρα του Αργεντινού παγκόσμιου πρωταθλητή στο δεύτερο δοκάρι για τον σκόρερ, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στη κενή και βρήκε δίχτυα για τρίτο διαδοχικά ματς (19’).

Τρίτο γκολ του Μοράτα σε επτά αναμετρήσεις κόντρα στη Ρεάλ, την οποία «απέκλεισε» ουσιαστικά μόνος του με δύο τέρματα ως παίκτης της Γιουβέντους, στα ημιτελικά του Champions League το 2015, αποτρέποντας ιστορικό «Clasico» με την Μπαρτσελόνα στον τελικό.

Για να πικάρει τους οπαδούς της Ρεάλ που στην προθέρμανση τον αποκαλούσαν «rata» (αρουραίος), ο Ισπανός διεθνής επιθετικός κάλυψε τα δύο πρώτα γράμματα του επιθέτου του κατά τον πανηγυρισμό (Mo-rata).

Ο Αντσελότι έχασε τον Φερλάν Μεντί με τραυματισμό, με τον Ντάνι Θεμπάγιος να παίρνει θέση στο κέντρο, απ’ όπου χάθηκε όμως ο Καμαβινγκά, ο οποίος μεταφέρθηκε από τον Ιταλό προπονητή στο αριστερό άκρο της άμυνας.

«Βασιλική» αντίδραση

Η Ρεάλ μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και επιχείρησε να κλείσει την Ατλέτικο στα καρέ της, με καλή και γρήγορη κυκλοφορία, πίεση που δεν ασκούσε στο πρώτο 45λεπτο και τον Βαλβέρδε να ανεβάζει σημαντικά την παρουσία του.

Διπλή, μεγάλη ευκαιρία με Μπενζεμά και Βινίσιους, με τον Γιάν Όμπλακ να αρνείται το γκολ στον Γάλλο και τον Βραζιλιάνο να καθυστερεί και να προσπαθεί να κοντρολάρει τη μπάλα, αντί να σουτάρει κατευθείαν.

Φοβερό γκολ του Ροντρίγκο

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, ο Αντσελότι έριξε στη μάχη τον πάντα πολύτιμο Ροντρίγκο αντί του φιλότιμου, αλλά αγνώριστου μετά το Μουντιάλ Βαλβέρδε, με την Ατλέτικο να μην εκμεταλλεύεται τεράστια ευκαιρία όπου βγήκε με τρεις έναντι δύο, στη συνέχεια της οποίας κέρδισε φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής.

Ο Αντουάν Γκριεζμάν άγγιξε το τελειωτικό 0-2, με την μπάλα να κατευθύνεται στο παραθυράκι της εστίας και τον Κουρτουά να την βγάζει κόρνερ με απόκρουση – σπεσιαλιτέ, με τον Βίτσελ να χάνει επίσης ευκαιρία με ανάποδο ψαλίδι μετά από το κόρνερ.

Ο Μάρκο Ασένσιο αντί του (μέτριου) Κρόος για 4-2-3-1 της Ρεάλ και Ντεπάι – Γιανίκ Φερέιρα Καρασκό αντί Κορέα – Τομά Λεμάρ, με τον Σιμεόνε να ψάχνει με την φρεσκάδα των ξεκούραστων μια κόντρα που θα τελείωνε οριστικά το παιχνίδι.

Η Ρεάλ κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ροντρίγκο, πήρε την μπάλα στον άξονα, ξεπέρασε τέσσερις αντιπάλους (Βίτσελ, Ερμοσο, Σάβιτς, Μολίνα) και μέσα από την περιοχή πλάσαρε εύστοχα με το εξωτερικό, φέρνοντας την ισορροπία στο σκορ με γκολάρα (79’).

Αποβολή του Σάβιτς, ανατροπή με Μπενζεμά

Στο ξεκίνημα της παράτασης, ο νεαρός Πάμπλο Μπάριος πήρε την θέση ενός εξουθενωμένου Γκριεζμάν που είχε χάσει μια σπουδαία ευκαιρία στο φινάλε, αν και ήταν οφσάιντ και, αν η φάση τελείωνε σε γκολ, πιθανότατα θα ακυρώνονταν μέσω του VAR.

Η Ατλέτικο, κουρασμένη και χωρίς ιδέες, είχε κλειστεί προ πολλού πίσω (παρά τις ευκαιρίες των Ντεπάι – Γκριεζμάν) και, σαν να μην έφτανε αυτό, έμεινε με δέκα στο 99’ λόγω αποβολής του Στέφαν Σάβιτς, ο οποίος είδε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε δύο λεπτά, με τον Βίτσελ να γυρίζει σε θέση στόπερ και την διάταξη των Ροχιμπλάνκος σε 4-4-1.

Ακόμα και με δέκα, πάντως, η Ατλέτικο βρήκε μια καλή ευκαιρία με τον Μολίνα (απέκρουσε ο Κουρτουά) προτού φωνάξει «παρών» ο συνήθης ύποπτος. Ο Μπενζεμά, ουσιαστικά άφαντος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, πέτυχε το γκολ της ανατροπής (103’), όταν μετά από σέντρα του Ασένσιο και… τσαφ του Βινίσιους, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στον Γάλλο, ο οποίος δεν συγχώρεσε για το έβδομο γκολ του σε ισάριθμα παιχνίδια μετά το Μουντιάλ.

Ο Βινίσιους σφράγισε το εισιτήριο

Ο καθοριστικός Ροντρίγκο αποχώρησε τραυματίας αλλά η σεμνή τελετή έλαβε οριστικά τέλος στις καθυστερήσεις της παράτασης, όταν ο Βινίσιους «χόρεψε» Βίτσελ και Ερμόσο για να γράψει το 3-1, σε μια πολύ δύσκολη ημέρα για τον Βραζιλιάνο, εξαιτίας της αλήτικης ενέργειας μερικών ανεγκέφαλων.

Οι συνθέσεις

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά – Νάτσο (115’ Οδριοθόλα), Έντερ Μιλιτάο, Ρούντιγκερ, Μεντί (44’ λ. τρ. Ντάνι Θεμπάγιος) – Μόντριτς, Καμαβινγκά, Κρόος (74’ Ασένσιο) – Βαλβέρδε (70’ Ροντρίγκο – 115’ λ. τρ. Μάριο Μαρτίν), Μπενζεμά, Βινίσιους Ζούνιορ.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ – Μολίνα, Σάβιτς, Ερμόσο, Ρεϊνίλδο – Κόκε (83’ Σαούλ), Ντε Πολ (83’ Κοντογκμπιά) – Κορέα (75’ Ντεπάι), Λεμάρ (75’ Καρασκό), Γκριεζμάν (91’ Πάμπλο Μπάριος) – Μοράτα (63’ λ. τρ. Βίτσελ).

Στην κλήρωση της Δευτέρας (30/01, 14:00), με τους ημιτελικούς πλέον να είναι διπλοί, η Ρεάλ θα μπει στη κληρωτίδα μαζί με Αθλέτικ Μπιλμπάο, Μπαρτσελόνα και Οσασούνα.