Κύπελλο Ισπανίας: Τα «χρειάστηκε» η Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στην Έλτσε -Νίκη με 2-1 στην παράταση για τη «Βασίλισσα» [βίντεο] - iefimerida.gr

Δυσκολεύτηκε η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Έλτσε
Δυσκολεύτηκε η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Έλτσε / ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: AP / Alberto Saiz

Η Ρεάλ Μαδρίτης «φλέρταρε» επικίνδυνα με έναν ντροπιαστικό αποκλεισμό από την (15η στο ισπανικό πρωτάθλημα) Έλτσε στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Αν και βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο, δεχόμενη πρώτη γκολ στην παράταση, κατάφερε να φέρει τα πάνω-κάτω μέσα σε 8 λεπτά, παίρνοντας εντέλει την πρόκριση στα προημιτελικά με νίκη 2-1.

Η Έλτσε λίγο έλειψε να βάλει «φωτιά» στο «Estadio Manuel Martinez Valero» όμως στο 11ο λεπτό, ο Γκουίδο Καρίγιο… κατάφερε προ κενής εστίας να στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ από τα δύο μέτρα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 103' με τον Γκονζάλο Βερδού, ένα λεπτό μετά την αποβολή του Μαρσέλο με απευθείας κόκκινη.

Παρά το γεγονός όμως ότι η «βασίλισσα» είχε αριθμητικό μειονέκτημα, κατέθεσε κλάση κι εμπειρία στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης και με τα υπέροχα σε εκτέλεση γκολ των Ίσκο (108') και Αζάρ (115') έφτασε στην ανατροπή κι απέφυγε το «κάζο».