Κύπελλο Γερμανίας: Στα προημιτελικά έστω και δύσκολα η Ντόρτμουντ -Κέρδισε στην παράταση την Πάντερμπορν (3-2)

Στην παράταση κατάφερε να κάμψει το εμπόδιο της Πάντερμπορν η Ντόρτμουντ για το κύπελλο Γερμανίας / Φωτογραφία: AP

Ιδρωσε, αλλά τα κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του κυπέλλου Γερμανίας η Ντόρτμουντ.

Εστω και με δύσκολο τρόπο, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στην Πάντερμπορν, την οποία νίκησε με 3-2 στην παράταση στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ».

Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο μέρος, χάρις στα γρήγορα γκολ των Τσαν και Σάντσο (6΄ και 16΄), αλλά «κατέβασαν ταχύτητα» στο δεύτερο με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μετατρέψουν το ματς σε «θρίλερ», μειώνοντας στο 79΄ με τον Τζάστβαν και ισοφαρίζοντας στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Οβούσου. Τη λύση έδωσε στο έξτρα 30λεπτο ο Χάαλαντ με γκολ στο 96΄.

Με το γρήγορο γκολ του Μόχβναλντ (12΄) η Βέρντερ Βρέμης έδιωξε το άγχος από πάνω της και με το 2-0 επί της Γκόιτερ Φιρτ προκρίθηκε στους προημιτελικούς του θεσμού. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 73΄ ο Αγκού.

Αποκλεισμός σοκ για Λεβερκούζεν -Συνεχίζει η Κίελ του Γκέλιου

Τη δεύτερη μεγαλύτερη έκπληξη έως τώρα στο Κύπελλο Γερμανίας (μετά τον αποκλεισμό της Μπάγερν από τη Χολστάιν Κίελ) έκανε η Ροτ Βάις Έσεν. Στο πλαίσιο της φάσης των «16», η ομάδα της Δ΄ κατηγορίας του γερμανικού πρωταθλήματος κατάφερε ν΄ αποκλείσει ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, Μπάγερ Λεβερκούζεν, επικρατώντας με 2-1 στην παράταση.

Οι «ασπιρίνες», μάλιστα, έστω και το επιπλέον μισάωρο κατάφεραν να προηγηθούν στο 105΄ με τον Μπέιλι και προς στιγμή φάνηκε ότι έστω και δύσκολα θα έπαιρναν το «εισιτήριο», ωστόσο, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με δύο γκολ, στο 108΄ με τον Κεφκίρ και στο 117΄ με τον Ένγκελμαν για το τελικό 2-1.

Τέλος, στη διαδικασία των πέναλτι η Χολστάιν Κίελ (με «ήρωα» ξανά τον ομογενή Έλληνα γκολκίπερ, Γιάννη Γκέλιο) επικράτησε της Ντάρμστατ και συνεχίζει στη διοργάνωση.