Κύπελλο Γερμανίας: Νέα «βόμβα» στην διοργάνωση -Η Γιαν Ρέγκενσμπουργκ απέκλεισε την Κολωνία στα πέναλτι - iefimerida.gr

Παίκτες της Γιαν Ρέγκενσμπουργκ πανηγυρίζουν την πρόκριση επί της Κολωνίας
Η Γιαν Ρέγκενσμπουργκ έκανε άλλη μία έκπληξη στο κύπελλο Γερμανίας / Φωτογραφία: AP

Το εφετινό Κύπελλο Γερμανίας προσφέρει τρομερές συγκινήσεις και μεγάλες προκρίσεις των «αδύναμων» επί των «μεγάλων».

Μετά τις Μπάγερν Μονάχου και Μπάγερ Λεβερκούζεν, το βράδυ της Τετάρτης, ήταν η σειρά της Κολωνίας να αποκλειστεί στα πέναλτι (με συνολικό σκορ 6-5) από τη Γιαν Ρέγκενσμπουργκ της Β' Γερμανίας.

Οι «τράγοι» μάλιστα έκαναν ότι περνούσε από το... χέρι τους για να χάσουν την πρόκριση. Πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων από νωρίς με τα γκολ των Γιάκομπς (4') και Ντένις (22'), αλλά ισοφαρίστηκαν πριν το ημίχρονο από τα τέρματα των Κένεντι (35') και Τζορτζ (44'). Ο Ντένις μάλιστα έχασε και πέναλτι στο 78ο λεπτό κι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση κι από εκεί στη... ρώσικη ρουλέτα από τα έντεκα μέτρα.

Εκεί αποδείχθηκαν πολύ πιο ψύχραιμοι οι γηπεδούχοι, καθώς ευστόχησαν στις εκτελέσεις τους οι Βέκεσερ, Γκίμπερ, Βρενέζι, Μπούσεσχοφ (αστόχησε μόνο ο Άλμπερς), ενώ η Κολωνία είχε τρεις εύστοχες εκτελέσεις (Ζίχος, Οζκάν, Αροκοντάρε) και δύο άστοχες (Μέρε, Χορν) κι έμεινε εκτός. Ο Δημήτρης Λημνιός έμεινε στον πάγκο και δεν αγωνίστηκε καθόλου στον αγώνα για λογαριασμό της Κολωνίας.

Κύπελλο Γερμανίας: Πέρασε εύκολα η Λειψία

Η Λειψία δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Μπόχουμ και με δύο γκολ στο πρώτο 45λεπτο από τους Χαϊντάρα (11') και Ζάμπιτσερ (45'+1' με πέναλτι) και άλλα τόσα στο δεύτερο από τον Πόουλσεν (66', 75') πήρε άνετα την πρόκριση για τους προημιτελικούς με το ευρύ 4-0.

Το γκολ του Βέγκχορστ στο 40' (σκόραρε αφού πήρε το «ριμπάουντ» μετά το χαμένο πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος) έκρινε την αναμέτρηση στην «Φολκσβάγκεν Αρένα», όπου η Βόλφσμπουργκ με το 1-0 επί της Σάλκε προκρίθηκε στους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Η Γκλάντμπαχ αν και βρέθηκε να χάνει απ' το γκολ του Γουαμανγκίτουκα μόλις το 2ο λεπτό, κατάφερε να φέρει τα πάνω-κάτω μέσα σε πέντε λεπτά κόντρα στη Στουτγκάρδη, παίρνοντας την πρόκριση για τους «8». Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Τουράμ έφερε το ματς στα ίσα και στο 50' ο Πλεά χάρισε τη νίκη και την πρόκριση στην Γκλάντμπαχ. Ο Ντίνος Μαυροπάνος ξεκίνησε βασικός με τη Στουτγκάρδη κι αντικαταστάθηκε στο 77' από τον Κλίμοβιτς.