Κύπελλο Ελλάδος: Ανατροπή και πρόκριση για τον Παναθηναϊκό, 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα - iefimerida.gr

Ο Μακέντα βάζει γκολ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα
Ο Μακέντα βάζει γκολ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός έκανε την μεγάλη ανατροπή, κέρδισε με 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ηπρόκριση του Παναθηναϊκού στους "8" του Κυπέλλου ήρθε μετά τη νίκη με 3-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Σε ένα παιχνίδι όπου οι πράσινοι βρέθηκαν να χάνουν από το τέρμα του Παντελάκη, είδαν τον επόπτη Καλύβα να τους ακυρώνει καθαρό γκολ του Ινσούα, οι παίκτες του Δώνη κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν στα προημιτελικά μετά το 1-0 του πρώτου ματς.

Οι «πράσινοι» είχαν να αντιμετωπίσουν τον κακό τους εαυτό, στο πρώτο μισό του αγώνα, τον… μαχητικό αντίπαλο, με τους Ηπειρώτες να προηγούνται πριν το ημίωρο χάρη σε κεφαλιά του Παντελάκη, που δεν πανηγύρισε απέναντι στην πρώην ομάδα του, αλλά και τον ανεκδιήγητο βοηθό Καλύβα, ο οποίος ακύρωσε κανονικό γκολ του Ινσούα, για το 1-1 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε κι άλλες λάθος αποφάσεις στο ματς...

Ωστόσο, στην επανάληψη, έπαιξαν με… τρέλα και ψυχή, δεν πτοήθηκαν από το ότι έπρεπε να σκοράρουν τρεις φορές για να περάσουν στην επόμενη φάση και τα κατάφεραν. Με τους Δώνη-Σένκεφελντ να φέρνουν… τούμπα την κατάσταση μέσα σε ένα δίλεπτο, πριν τη μία ώρα αγώνα και τον Μακέντα να ολοκληρώνει την επική ανατροπή, σκοράροντας από την άσπρη βούλα, στο 72’!

Ο ΠΑΣ είχε αριθμητικό πλεονέκτημα στα τελευταία 17 λεπτά, λόγω της αποβολής του Κουρμπέλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός είχε μοχθήσει πολύ για να αφήσει αυτό το γεγονός να του στερήσει το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά και έτσι υπερασπίστηκε με… νύχια και με δόντια το προβάδισμά του.

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ινσούα, Δώνης, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (80’ Χατζηθεοδωρίδης), Μπουζούκης (46’ Περέα), Ζαχίντ, Μακέντα (83’ Κολοβέτσιος)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Καρτάλης, Κρίζμαν, Παμλίδης, Κάστρο (43’ λ.τ. Νικολιάς), Σιόντης (23’ λ.τ. Λιάσος), Ξύδας (75’ Λέο Μπατίστ), Σκόνδρας, Αποστολόπουλος