Κύπελλο Ελλάδος ποδοσφαίρου: Ο Παναθηναϊκός έκανε βήμα πρόκρισης, 1-3 την Παναχαϊκή στην Πάτρα

Ο Μακέντα στο ματς του Παναθηναϊκού με την Παναχαϊκή στην Πάτρα /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός έκανε άψογα τη δουλειά του και κέρδισε μέσα στην Πάτρα την Παναχαϊκή για το Κύπελλο Ελλάδος ποδοσφαίρου.

Παίζοντας με μια ενδεκάδα αποτελούμενη με βασικούς ποδοσφαιριστές του ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Παναχαϊκής στην Πάτρα με 3-1 και πήρε σκορ πρόκρισης για τους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας παίζοντας καλά ουσιαστικά για ένα ημίχρονο. Στο δεύτερο 45λεπτο το τριφύλλι έριξε τους ρυθμούς του και ενόψει Τούμπας, παραλίγο να το πληρώσει, αλλά τελικά πέτυχε και τρίτο τέρμα που ουσιαστικά του δίνει άνεση ενόψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ στις αρχές Δεκέμβρη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι» ήταν ο Μπουζούκης, που πέτυχε το 0-1 στο 26’ και άνοιξε λογαριασμό για φέτος, ενώ «σέρβιρε» το 0-2 στον Μακέντα, που σκόραρε με τη βοήθεια του Μωραΐτη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και ήταν γενικώς… μέσα σ‘ όλα, μέχρι να αντικατασταθεί!

Οι Αχαιοί μείωσαν προσωρινά σε 1-2, με τον Μωραΐτη στο 64ο λεπτό, διάστημα στο οποίο ήταν καλύτεροι του αντιπάλου τους, αλλά μέσα σε ένα λεπτό η αποβολή του Ρουγκάλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η κεφαλιά του Κουρμπέλη, στην επόμενη φάση, τελείωσαν… πρόωρα το ματς…

Oι ενδεκάδες στο Παναχαϊκή-Παναθηναϊκός 1-3

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Ρουγκάλας, Ιντζόγλου, Κολ (73' Λινάρδος), Σιατραβάνης (86' Μασούρας), Παπατόλιος, Κυνηγόπουλος (77' Μαυρίας), Μωραΐτης, Τσελεπίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Κουρμπέλης (74' Περέα), Δώνης, Μολό, Μπουζούκης (65' Φάουστο), Κολοβός, Μακέντα (79' Σέχου).

Τα αποτελέσματα του Κυπέλλου Ελλάδος ποδοσφαίρου

• Απόλλων Λάρισας-Ξάνθη:2-1
  • Πανσερραϊκός-Βόλος: 1-1
  • ΠΑΣ Γιάννινα-Βέροια: 1-0
  • Καλαμάτα-Λάρισα 3-0 (39', 72', 90+4' Αλεξόπουλος)
  • Ολυμπιακός Βόλου-Πανιώνιος 0-3 (57' πεν, 87' Εμμανουηλίδης, 64' Οικονομίδης)
  • Καβάλα-ΟΦΗ 2-0 (6' Κουτσούμπας, 38' Β. Παπαδόπουλος)
  • Παναχαϊκή-Παναθηναϊκός 1-3 (64' Μωραΐτης/26' Μπουζούκης, 45+1',  (αυτ), 72' Κουρμπέλης)