Κύπελλο Ελλάδος: Σαν να μην πέρασε μια μέρα για τον Παναθηναϊκό, νίκησε 3-0 τον Βόλο με σλοβένικη «υπογραφή» - iefimerida.gr

Εύκολη νίκη με 3-0 για τον Παναθηναϊκό επί του Βόλου στο πρώτο τους ματς των «16» στο Κύπελλο Ελλάδος / Φωτογραφία: Intimenews-ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Δεν πτόησε η διακοπή λόγω του Μουντιάλ 2022 τον Παναθηναίκό, ο οποίος επικράτησε με σχετική ευκολία του Βόλου με 3-0, στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έπαιξε σαν να μην πέρασε μια μέρα από τότε που μπήκε η άνω τελεία στις αγωνιστικές υποχρεώσεις εντός συνόρων και πιάνοντας το... νήμα από εκεί που το είχε αφήσει, πήρε μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους περσινούς Κυπελλούχους Ελλάδας ήταν οι τρεις διεθνείς Σλοβένοι άσοι του Σπόραρ, Τσέριν και Βέρμπιτς, που σημείωσαν στο 45+3', στο 54’ και στο 59’ τα τρία τέρματα της «πράσινης» νίκης.

Κύπελλο Ελλάδος: Ο δρόμος του θριάμβου για τον Παναθηναϊκό άνοιξε στο 45+3'

Ο Παναθηναϊκός θέλησε να χτυπήσει από τα πρώτα λεπτά την άμυνα του Βόλου και στο 8ο λεπτό είχε την πρώτη τελική του στο ματς, όταν από κάθετη πάσα του Κώτσιρα, ο Βέρμπιτς πάτησε την μπάλα προς τον Σπόραρ που πέρασε τον αντίπαλό του και πάσαρε, αλλά ο Κότνικ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 16' από καταπληκτικές εναλλαγές ανάμεσα στους παίκτες του «τριφυλλιού», η μπάλα κατέληξε στον Παλάσιος που γύρισες το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Άλχο πρόλαβε κι έδιωξε την μπάλα προ του Χουάνκαρ που ερχόταν από την πίσω ζώνη με φόρα.

Πέντε λεπτά αργότερα (21') ο Κώτσιρας έκανε μία τρομερή κούρσα, άλλαξε πολύ ωραία την μπάλα με τον Παλάσιος και πλάσαρε από πλάγια θέση, αλλά ο Κότνικ απέκρουσε ξανά στη γωνία του. Το ίδιο έπραξε ο γκολκίπερ της θεσσαλικής ομάδας στο 26' στο σουτ του Βερμπιτς.

Ο Βόλος είχε τη δική του μεγάλη στιγμή στον αγώνα, όταν στο 33' ο Μεθκίδα εκτέλεσε πολύ γρήγορα ένα φάουλ προς τον Άλχο, ο πάτησε στην περιοχή και σούταρε δυνατά λίγο άουτ απ’ τα γκολπόστ του Λοντίγκιν, ενώ στο 39' ο Μπερνάρ εκτέλεσε απευθείας φάουλ πάνω από τα δοκάρια του Κότνικ.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να επιτίθενται κατά κύματα και στο 42' μετά από νέα ωραία συνεργασία του Μπερνάρ με τον Παλάσιος, ο Αργεντινός βρέθηκε σε θέση βολής και σούταρε με τη μία, αλλά ο Κότνικ έδιωξε ξανά εντυπωσιακά.

Η επιμονή του Παναθηναϊκού ανταμείφθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, όταν από σέντρα του Μπερνάρ και πρώτη κεφαλιά του Βέρμπιτς, ο Σπόραρ με πλασέ από κοντά έκανε το 1-0 για τους «πράσινους». Ένα γκολ που χρειάστηκε να περάσουν περίπου τρία λεπτά μέχρι να κατακυρωθεί και τυπικά, έπειτα από ενδελεχή έλεγχο του VAR Μανούχου με τη βοήθεια της γραμμής του οφσάιντ.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπήκαν με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 54' άλλαξαν πολύ γρήγορα την μπάλα, ο Χουάνκαρ έδωσε στον Κώτσιρα και αυτός έστρωσε προς τον Τσέριν που με ένα εξαιρετικό, φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι», κάνοντας το 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

Μετά από πέντε λεπτά (59') ήρθε η σειρά και του τρίτου διεθνούς Σλοβένου των «πράσινων», του Βέρμπιτς, να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Από κακό διώξιμο της άμυνας του Βόλου, ο 29χρονος εξτρέμ έπιασε με τη μία τρομερό σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής και «σημάδεψε» τη γωνία του Κότνικ, κάνοντας το 3-0.

Στο 83' ο Ιωαννίδης έπαιξε πολύ ωραία το ένα-δύο με τον Μπερνάρ και πάτησε στην περιοχή από πλάγια δεξιά, όμως το σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε απ’ τον Κότνικ με τα πόδια στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα.

Παναθηναϊκός - Βόλος 3-0

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (84' Σάντσες), Ρουμπέν (65' Κουρμπέλης), Τσέριν, Παλάσιος (84' Κυριόπουλος), Μπερνάρ, Βέρμπιτς (69' Σαβιέρ), Σπόραρ (65' Ιωαννίδης)

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Ουές (73' Τάχατος), Μεθκίδα (66' Ματίγια), Μπαριέντος (73' Μεταξάς), Πίρινεν, Νοκέρ (66' Φερναντέζ), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς (79' Κούτσιας)

Ανακοίνωση κατά της διαιτησίας στη διάρκεια του ματς ο Βόλος

Ανακοίνωση κατά της διαιτησίας στη διάρκεια του αγώνα Κυπέλλου με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό εξέδωσε η ΠΑΕ Βόλος.

Η ανακοίνωση ανέφερε: «Το σημερινό παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον Βόλο έχει τη… σφραγίδα του Μανούχου και του Διαμαντόπουλου, οι οποίοι εφηύραν νέους κανονισμούς.

Κι αυτό διότι αποφάσισαν με το έτσι θέλω και ενεργώντας κατά το δοκούν να υποδείξουν μέσω VAR ένα απλό φάουλ στο κέντρου γηπέδου γυρίζοντας τη φάση πίσω, κάτι που δεν υφίσταται καθώς το VAR δύναται να παρέμβει μόνο σε πέναλτι, οφσάιντ και κόκκινη κάρτα.

Συγχαρητήρια για μία ακόμη φορά στην Ελληνική διαιτησία που έχει φτάσει στο σημείο να έρχονται στη χώρα μας διαιτητές από το Αζερμπαϊτζάν και το Τσιμπουτί».