Κύπελλο Ελλάδος μπάσκετ: Η ΑΕΚ σήκωσε το τρόπαιο -Νίκησε 61-57 τον Προμηθέα Πατρών! - iefimerida.gr

Η ΑΕΚ Κυπελλούχος Ελλάδας!
Η ΑΕΚ Κυπελλούχος Ελλάδας!/ Φωτογραφία: In Time News

Η ΑΕΚ στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για 5η φορά στην ιστορία της επικρατώντας του Προμηθέα Πάτρας με 61-57 στον τελικό του Ηρακλείου στα «Δυο Αοράκια».

Ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδος μπάσκετ ήταν ένα σεμινάριο προπονητικής με τους Ηλία Παπαθεοδώρου και Μάκη Γιατρά να παραδίδουν μαθήματα με τον τρόπο που έστησαν τις ομάδες τους. Στο Ηράκλειο της Κρήτης έγινε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, κάτι που φαίνεται και από το σκορ με τις δυο ομάδες να παίζουν σκληρή άμυνα.

H ομάδα της Πάτρας πάλεψε μέχρι τέλους, έδωσε τα πάντα για να πραγματοποιήσει μια ιστορική ανατροπή, αλλά «πληγώθηκε» από την αστοχία της στα τελευταία δευτερόλεπτα τόσο σε βολές, όσο και σε τρίποντα. Άλλωστε το γεγονός πως το σκορ έμεινε τόσο χαμηλά φανερώνει πως αμφότερες οι ομάδες δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα επιθετικά.

Σε αγώνες, που κρίνονται τίτλοι μιλούν οι προσωπικότητες και η Ένωση έδειξε να υπερτερεί. Οι Γιόνας Ματσιούλις, Νίκος Ζήσης, Κέντρικ Ρέι έκαναν ένα σπουδαίο ματς και οδήγησαν την ομάδα τους στο πέμπτο Κύπελλο της ιστορία της. Οι βετεράνοι της «Βασίλισσας» ήταν το Α και το Ω τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Από την άλλη, για την ομάδα της Πάτρας τα «βαρόμετρα» Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, Λάνγκστον Χολ έμειναν σε ρηχά νερά, αλλά ο αρχηγός, Λεωνίδας Κασελάκης με μια τρομερή εμφάνιση -ειδικά- στην τέταρτη περίοδο προσπάθησε να κάνει μόνος του την μεγάλη ανατροπή.

Δείτε πως το iefimerida.gr μετέδωσε LIVE τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος μπάσκετ

Το ματς

Εξαιρετικά ξεκίνησε ο Προμηθέας που με ωραίες επιθέσεις και σκληρές άμυνες κράτησε σχεδόν χωρίς σκορ την ΑΕΚ στα πέντε πρώτα λεπτά. Η Ένωση με μπροστάρη τον Ματσιούλις πλησίασε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και στα μισά του δεύτερου κατάφερε να περάσει μπροστά. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πέρασε μπροστά με διαφορά οκτώ πόντων και έδειχνε πως σιγά-σιγά βάζει τέλος στις ελπίδες του Προμηθέα.

Οι Πατρινοί, όμως, έκαναν ψυχωμένη εμφάνιση στην τελευταία περίοδο και τα τελευταία λεπτά ήταν πολύ δραματικά. Με καλάθι και φάουλ του Λεωνίδα Κασελάκη, δυο λεπτά πριν το τέλος ο Προμηθέας έφτασε σε απόσταση αναπνοής (50-51) από την ΑΕΚ. Στη συνέχεια, ο Μαυροκεφαλίδης από την γραμμή των βολών είχε την ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα του, αλλά ευστόχησε μόνο σε μια.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ρέι ευστόχησε σε ένα τεράστιο τρίποντο από τα 7,5 μέτρα και έδωσε και πάλι ανάσα στην Ένωση. Ένα τρίποντο... μαχαιριά στον Προμηθέα. Ωστόσο, οι Πελοποννήσιοι δεν το έβαλαν κάτω, πάλεψαν με σκληρή άμυνα, αλλά η αστοχία τους στις βολές και στα τρίποντα τους κόστισαν ακριβά. Μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα για να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους. Στο «κιτρινόμαυρο» στρατόπεδο, ο Κέντρικ Ρέι με κάποια προσωπικά καλάθια κράτησε την «Βασίλισσα» μπροστά στο σκορ, έβαλε σημαντικές βολές και εν τέλει εκείνος και η ομάδα του ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος.

Προμηθέας Πατρών - ΑΕΚ 57-61

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-29, 38-43, 57-61.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λίποβι 7 (1), Αγραβάνης 2 (1/11 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Κασελάκης 15 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μάτζαρης 3 (1), Κατσίβελης, Φίλερ 2, Τζόουνς.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 16 (1), Τσάλμερς 3, Τολιόπουλος 3 (1), Ματσιούλις 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 4, Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 6 (1), Σλότερ 5 (4 ριμπάουντ), Γκραντ 2.