Κύπελλο Ελλάδος: Με ανατροπή στους «16» ο Λεβαδειακός -Η Καλαμάτα στα πέναλτι απέκλεισε τον Παναιτωλικό - iefimerida.gr

Λάρισα-Λεβαδειακός, Κύπελλο Ελλάδος
Λάρισα-Λεβαδειακός, Κύπελλο Ελλάδος / Φωτογραφία: Eurokinissi

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, από γκολ του Πεδρόσο, ο Λεβαδειακός νίκησε 2-1 την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Μία κεφαλιά του Νίκα στο 25΄ και ένα κοντινό σουτ του Σκβάρκα στο 44΄ έφεραν την ανατροπή για την ομάδα της Βοιωτίας, που άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων στο β΄ ημίχρονο και κράτησε τη νίκη.

Το εισιτήριο για τους «16» του κυπέλλου «σφράγισε» και η Λαμία, που νίκησε 2-0 τον Αλμωπό Αριδαίας, χάρη σε γκολ του Προβυδάκη με απευθείας εκτέλεση φάουλ (26΄) και του Μαρμεντίνι (60΄), ενώ η Καλλιθέα με σκόρερ τον Σαντάνα νίκησε 1-0 στη Νέα Σμύρνη τη Βέροια, που είχε δύο δοκάρια.

Η Καλαμάτα έκανε την έκπληξη και απέκλεισε τον Παναιτωλικό στα πέναλτι, ενώ ο Πανσερραϊκός επικράτησε με 5-2 της Παναχαϊκής στην παράταση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των νοκ-άουτ αγώνων της 5ης Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:

• Βόλος-Ιωνικός 4-0 (19΄, 42΄ Κούτσιας, 62΄ Μεταξάς, 79΄ Οζέγκοβιτς)
  • Καλαμάτα-Παναιτωλικός (κ.α. 2-2) (35΄, 38΄ Ρόβας - 30΄, 78΄ Φλόρες) (πεν. 4-3)
  • Πανσερραϊκός-Παναχαϊκή (κ.α. 2-2) (41΄πεν. Σαϊντ, 90+8΄ Κατσαντώνης - 62΄ Μπουρλάκης, 65΄ Μυτίδης) (τελ. 5-2, Μούργος 104', Κατσαντώνης 110', Σοφιανός 115')
  • ΑΕΛ-Λεβαδειακός 1-2 (7΄ Πεδρόσο - 25΄ Νίκας, 44΄ Σκβάρκα)
  • Καλλιθέα-Βέροια 1-0 (42΄ Σαντάνα)
  • Αλμωπός Αριδαίας-Λαμία 0-2 (26΄ Προβυδάκης, 60΄ Μαρμεντίνι)
  • Αστέρας Τρίπολης-Ατρόμητος 19/10 (18:00)
  • Κηφισιά-ΟΦΗ 20/10 (15:00)
  • Ιωνικός Ιωνίας-Απόλλων Παραλιμνίου 20/10 (16:00)
  • Πανελευσινιακός-Απόλλων Πόντου 20/10 (16:00)
  • Άγιος Νικόλαος-Αλμυρός 20/10 (16:00)