Κύπελλο Ελλάδος: Η ΑΕΚ πέρασε στον τελικό σε ματς... θρίλερ, 2-2 με τον Αρη στην παράταση - iefimerida.gr

Ο Μάρκο Λιβάγια πανηγυρίζει το γκολ της πρόκρισης
Ο Μάρκο Λιβάγια πανηγυρίζει το γκολ της πρόκρισης /ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: INTIMENEWS

Η ΑΕΚ με γκολ στις καθυστερήσεις και στην παράταση έκανε το 2-2 κόντρα στον Αρη στο Χαριλάου στην ρεβάνς των ημιτελικών και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος για 5η σερί χρονιά

Τα γκολ για τους Θεσσαλονικείς ο Μαντσίνι στο 57' και στις καθυστερήσεις ο Ντιγκινί, ενώ στο 96' ο Μάρκο Λιβάγια έστειλε το ματς στην παράταση με το 2-1 και στο 102' έδωσε την πρόκριση στην Ενωση.

Διαβάστε πως μετέδωσε LIVE τον ημιτελικό στο Χαριλάου το iefimerida.gr

Σε ένα από τα πιο δραματικά παιχνίδια της σεζόν, η ΑΕΚ προκρίθηκε για 5η συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, μετά από 2-2 στην παράταση απέναντι στον Άρη, που βρέθηκε μια αναπνοή από το να πάρει εκείνος το εισιτήριο. Ο Μαντσίνι στο 57’ και ο Ντιγκινί στο 90+3’ είχαν διαμορφώσει το 2-0, όμως ο Μάρκο Λιβάια στο 90+6’ με διπλή προσπάθεια οδήγησε το ματς στην παράταση για να διαμορφώσει το 2-1 στην κανονική διάρκεια, ενώ στο 102’ μετά από έξοχο συνδυασμό Αλμπάνη και Ολιβέιρα έκανε το 2-2 και ουσιαστικά χάρισε την πρόκριση στην Ένωση.

Η ΑΕΚ έπαιξε πάλι με τη φωτιά και την ψυχολογία των οπαδών της, αφού μετά από ένα πρώτο μέρος που είχε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις του, να σκοράρει με τον Ολιβέιρα, βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη ευκαιρία του Άρη. Είχε δοκάρι στο 75’ με τον Σιμόες και βρέθηκε στο 90+3΄ενώ πίεζε ασφυκτικά με 2-0, από το γκολ του Ντιγκινί. Όμως ο Μάρκο Λιβάια στο 90+6’ μετά από φάση διαρκείας και σέντρα του Παουλίνιο, πήρε το ριμπάουντ από την απόκρουση του Κουέστα στη δική του κεφαλιά, έκανε το 2-1 και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί χρειάστηκαν 12 λεπτά για να χτυπήσει δεύτερη φορά και με άψογο δεξί πλασέ, μετά την έξοχη ενέργεια του Αλμπάνη και την ασίστ (μαγική) του Ολιβέιρα να ισοφαρίσει για να κλειδώσει ουσιαστικά την πρόκριση.

Αυτή θα είναι η 5η συνεχόμενη συμμετοχή της ΑΕΚ σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδος, όπου θα έχει και τον αρχηγό της, ο οποίος πήρε επίτηδες δεύτερη κίτρινη, ώστε να αποβληθεί και να μην χάσει το μεγάλο ματς για την διεκδίκηση του τροπαίου και θα λείψει την Κυριακή με τους "ερυθρόλευκους". Η Ένωση ωστόσο έχασε με τραυματισμούς τους Μπακάκη και Λόπες και με αποβολές στα τελευταία λεπτά της παράτασης και τους Σιμόες και Ολιβέιρα που θα είναι επίσης απόντες με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Αρης-ΑΕΚ 2-2

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ρόουζ, Ματίγια, Σάσα, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Τόνσο (96’ Μαρτίνες), Γκάμα (89’ Ντιγκινί), Φετφατζίδης (78’ Μπα), Λάρσον (49’ Μαντσίνι), Ιντέγε

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης (46’ λ.τρ Παουλίνιο), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Λόπες (65’ λ.τρ Χουλτ), Σιμόες, Κρίστιτσιτς (73’ Αραούχο), Μάνταλος, Λιβάια (110’ Σιμάνσκι), Βέρντε (65’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα